Tereza Hlůšková opustila brány pákistánské věznice. Při vstupu do Česka bude muset splnit dané povinnosti, říká mluvčí MZV

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 11. 2021

Tereza Hlůšková (25), která byla v roce 2019 v Pákistánu odsouzena k 8 rokům a 8 měsícům vězení za pašování heroinu, míří domů. Žena, jejíž kauzu sledoval téměř celý svět, podle informací zveřejněných na Twitteru ministerstva zahraničních věcí, opustila brány věznice Kot Lakhpat a je oficiálně svobodným člověkem. Další informace však MZV sdělit nemůže. "V tuto chvíli platí, že nemůžeme upřesnit informace ohledně jejího návratu domů. Zejména s ohledem na výslovné přání rodiny, " řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí MZV Eva Davidová. "Samozřejmě se na Terezku všichni těšíme," uvedla pro ŽivotvČesku.cz babička české občanky.

Konec odpykávání více než osmiletého trestu v podmínkách láhaurského vězení Kot Lakhpat v Pákistánu a finanční trest ve výši necelých 18 000 korun. Češka Tereza Hlůšková, kterou v lednu 2018 zadrželi na tamním letišti se zásilkou téměř devíti kilogramů heroinu, je na svobodě a konečně míří do rodné domoviny.

Případ rodačky z Uherského Hradiště Terezy Hlůškové patřil v Česku i ve světě k ostře sledovaným kauzám. Mladá blondýnka do poslední chvíle věřila, že soud ji zprostí viny a ona se tak z cely předběžného zadržení vydá rovnou domů. Opak byl ale pravdou a v roce 2019 soudce vyřkl verdikt, kterým ji nepravomocně poslal do vězení na 8 let a 8 měsíců. Že Hlůšková takový ortel nečekala bylo znát z fotografií zachycených poté, co opustila budovu soudu, na kterých se zajíkala slzami.

Češka se od té doby marně snažila o realizaci termínu odvolacího soudu, u kterého by měla šanci minimálně na zmírnění trestu. Termín byl ale neustále odkládán a to z vícero důvodů - pákistánská justice je přetížená, soudci stávkovali a svou daň si na jejím boji o svobodu vybrala také pandemie koronaviru. Nakonec se však přeci jen dočkala a 1. listopadu odvolací soud v Láhauru vydal osvobozující rozsudek.

Téměř tři týdny čekala Tereza Hlůšková na moment, až jeden jediný člověk vezme pero do ruky a její svobodu oficiálně stvrdí. "Formalitou je opravdu podpis soudce, protože rozsudek je vyhotovený, ale dokud nebude soudcem podepsaný, tak není platný," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová v době, kdy Tereza na propuštění čekala přesně druhým týdnem. Podepsán pak byl dokument v pátek 19. listopadu.

Nyní byla na Twitteru MZV zveřejněna informace, že Tereza Hlůšková opustila brány věznice a nic už jí oficiálně nebrání v návratu domů. Další informace ovšem mluvčí sdělovat nemůže, a to na výslovné přání rodiny. V tuto chvíli platí, že nemůžeme upřesnit informace ohledně jejího návratu domů. Zejména s ohledem na výslovné přání rodiny, která si nepřeje informovat veřejnost o organizaci její cesty z Pákistánu do České republiky včetně například osobních informací směrem k očkování, testování a podobně. Samozřejmě bude muset tak, jako všichni při vstupu do České republiky ze zahraničí splnit dané povinnosti, nicméně detaily nebudeme sdělovat," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Eva Davidová.

Redakce ŽivotvČesku.cz kontaktovala rodinu české občanky. "Samozřejmě se na Terezku všichni těšíme," uvedla pro ŽivotvČesku.cz babička české občanky s tím, že detailní informace k návratu své vnučky do České republiky sdělovat nechce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.