Testy na zahrádkách mají dobrovolný charakter. Hostinský pravost neověří, míní Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Showpix
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 5. 2021

Pokud nedojde k rapidnímu zhoršení epidemické situace, už v pondělí budou moci první hosté po dlouhých měsících navštívit zahrádky hospod a restaurací. Bude potřeba, aby se prokázali kompletním očkováním, proděláním nemoci covid-19 nebo negativním testem. Nad tím, jak kontrola těchto podmínek bude probíhat, stále visí otazník, největší problém ale nevyvstává v samotné kontrole, ale v pravosti dokumentů, kterými se lidé budou prokazovat. "Úplně ta nejsložitější věc je, jak hospodští poznají falešné potvrzení. Řekl bych, že jde o fakticky dobrovolné opatření," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České stomatologické komory a lékař Roman Šmucler (51).

Epidemická situace se zlepšuje a vláda avizovala, že první hosté s očkováním, negativním testem nebo prokazatelně prodělanou nemocí covid-19 budou moci už v pondělí navštívit zahrádky hospod a restaurací. Ještě stále je otázkou, jakým způsobem a kdo bude kontrolovat, zda hosté dodržují vyjmenované podmínky. Podle lékaře Romana Šmuclera zásadní problém tkví v něčem jiném a opatření tak má v podstatě dobrovolný charakter.

"Pokud to chce vláda nějak kontrolovat, tak měla udělat aplikaci, například covid pas. Na parlamentu a ministerstvu jsme řešili, že nějaká organická aplikace už být měla, která by z databáze testy ukazovala. Jedna otázka je, zda má hospodský právo do toho nahlížet, to je na právníky, druhá otázka je, jak to bude archivovat a prokazovat. Úplně ta nejsložitější věc je, jak hospodští poznají falešné potvrzení. Co jsem tak slyšel, tak kadeřnice to řeší čestným potvrzením s podpisem. Stát říká, že máme být očkovaní nebo testovaní, když jdeme do hospody, lidé to snad budou dodržovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Hospodští nemají jak ověřit pravost potvrzení, které jim hosté předloží. "Když se nad tím zamyslíte, má to dobrovolný charakter. Jestli lidi zajdou tak daleko, že než půjdou do hospody, budou se samotestovat, tak bych je pochválil. Reálný způsob zjištění, zda má někdo pravý test, není. Popravdě řečeno je to těžké i v medicíně, je to v databázích ministerstva zdravotnictví a můžete kontrolovat jen lidi, kteří mají oficiální testy. Řekl bych, že jde o fakticky dobrovolné opatření," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný lékař.

Proočkovanost stoupá a část populace je také promořená. Přesto je nutné, aby lidé zůstali obezřetní a při nepříznivém počasí se neběželi ze zahrádky schovat do vnitřní části podniku. Právě tam by mohlo při vyšší koncetraci lidí dojít k potížím.

"Princip je, že pandemie padá. Česká republika už má bezmála 4 miliony lidí očkovaných první dávkou, největší pesimisté říkají, že 3 miliony lidí onemocněly, největší optimisté říkají, že jich bylo 6 milionů. To je asi ta obrana, která je reálná. Lidé by se měli chovat rozumně, dodržovat odstupy a být venku. Záchody například venku nejsou, takže lidé budou muset do hospod aspoň na záchod. Je důležité, aby se nad tím zamysleli a uvnitř už nezůstali, když bude třeba pršet. Lidé, kteří covid neměli, jsou pořád ještě v ohrožení. Ze světových studií víme, že hospody nebezpečné uvnitř jsou, tam nepomáhají ani vzdálenosti. Když se v nich dost nevětrá, mohou to chytit všichni. Musí se šířit reálné informace, aby lidé, kteří tam jdou na své riziko a onemocní, věděli, že jde o jejich rozhodnutí. Nemůžeme žít všichni s nulovým rizikem," doplnil Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.