Tisíce lidí očkovaných v Česku. Roman Prymula prozradil, jestli se u někoho vyskytly vedlejší účinky

Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku.cz

Do České republiky na konci prosince dorazila první zásilka vakcíny na covid-19. Šlo o asi 9 750 dávek. Půlka byla umístěna do Fakultní nemocnice Motol, odkud zamířila do dalších tří pražských nemocnic. Zbytek převzali ve Fakultní nemocnici Brno, z té šla část do Fakultní nemocnice u svaté Anny. Odstartovalo tak podle plánu samotné očkování. A právě preparát proti covidu je velkým pomocníkem, který má potlačit současnou epidemii. Pro ŽivotvČesku.cz prozradil epidemiolog Roman Prymula (56), zda už došlo k reakcím po očkování či vedlejším účinkům po podání preparátu.

Situaci v zemi by mohlo zlepšit očkování. Některé krajské nemocnice už začaly s očkováním zdravotníků. Přednost před běžnou populací mají podle očkovací strategie také hospitalizovaní senioři, lékaři nebo lidé v domovech pro seniory. Na očkování se mohou od 15. ledna registrovat lidé nad 80 let věku a následně od 1. února se pak budou moci hlásit všichni obyvatelé Česka. Očkovací termín dostanou podle různých kritérií a faktorů. 

Ovšem stále existuje poměrně významné procento lidí, kteří mají spíše záporný postoj k očkování novou vakcínou. Důvodem jsou především obavy, co látka může třeba z dlouhodobého hlediska vyvolat. Pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula upřesnil, zda došlo po očkování u někoho z lidí v Česku k vedlejším účinkům.

"Zatím bylo očkováno jen několik tisíc lidí, takže nemám informace o tom, že by se vyskytla nějaká závažnější reakce. Výskyt závažných alergických reakcí v USA byl u 7 lidí na 1 milion očkovaných," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který odhadl, kdy se začne Česko vracet do života bez zásadních opatření.

Aktuálně platí, že v souvislosti s epidemií je zatím dobrou zprávou, že většina nakažených má mírný průběh onemocnění. A také to, že zájem o očkování je v současnosti velký. S dostatkem vakcín by se tak mohla brzy proočkovat zejména riziková skupina a následně i významná část populace, což by vedlo k volnějšímu režimu v zemi.

"Myslím si, že k normálnímu životu se budeme vracet někdy v září. Ale již během roku se budou opatření významně rozvolňovat a například léto by mělo být srovnatelné s tím minulým, kdy už byl přístup poměrně volný," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Jiří Krampol (82) musel být hospitalizovaný. Za zhoršením jeho stavu stála druhá dávka vak...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.