Třetí světová válka začne útokem na pobaltské státy. S ruskými lháři mám své zkušenosti, říká Michael Kocáb

Michael Kocáb
Michael Kocáb
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 2. 2022

Hudebník a politik Michael Kocáb (67) má s Rusy bohaté zkušenosti. Po revoluci v roce 1989 se podílel na odsunu ruské armády z Československa, v roce 1991 navštívil Sovětský svaz a mluvil na plénu Nejvyššího sovětu. Dnes říká, že doba byla jiná v tom, že Rusko nevedl naprostý šílenec, ale lidé, se kterými se dalo mluvit. Pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr řekl, jaký na Ukrajině očekává vývoj a zda válka může přerůst v globální konflikt.

Pane Kocábe, ještě ve čtvrtek dopoledne země EU a USA volaly po tvrdých sankcích proti Rusku, jenže večer už bylo všechno jinak, jednota Západu se rozdrolila a Němci, Italové, Maďaři i Američani řekli, že jsou proti tomu, aby Rusko bylo odpojeno od mezinárodního bankovního systému SWIFT. Co na to říkáte?

Vzpomněl jsem si na rok 1968, tehdy jsme procházeli něčím podobným. Západní svět se těžko odhodlává pro postup proti Rusku kvůli velké ekonomické provázanosti, která ale má svoji logiku. Odehrává se tady zásadní závislost na Rusku ohledně nafty a plynu. Zastavení kohoutků je strašák. Mimochodem toto bylo namítáno i mně, když jsme začínali s odsunem ruské armády.

Počkejte, už tehdy vám někdo vyhrožoval, že když budete trvat na odsunu ruské armády z Československa, tak dojde k přerušení dodávek ropy a plynu?

Tehdy mi bylo řečeno, že když na to moc budeme tlačit, že může dojít k uzavření kohoutků. Tehdy mi to hodně říkal Alexander Dubček, to je také odpověď na to, proč jsem do toho šel sám, všichni ostatní do toho nešli. Já to riskl, dopadlo to dobře. Jenže dnes je jiná situace, tehdy byli ve vedení Ruska Michail Gorbačov a později Boris Jelcin, to byl skutečně od roku 1918 první světlý okamžik v dějinách Ruska, jinak Rusko má naprosto katastrofální historii vedení, což bohužel nyní pokračuje Putinem.

Pojďme zpět k současnému dění. Vy jste říkal, že Západ rozmýšlí, jak sankce nastavit, protože například EU má napojenou ekonomiku na ruské zdroje...

Ano a druhý problém je to, že Putin otevřeně straší jadernými zbraněmi. Řekl, že se budou dít věci, které lidstvo dosud nezažilo. Tak co by to bylo? Samozřejmě je to velmi složitá situace, jak ty sankce posoudit. Já bych osobně byl pro sankce, ale k posouzení tohoto kroku je třeba hodně rozvahy. Vždyť vidíte, že tady máme co do činění s šílencem, který se utrhl ze řetězu... Jeho konání je naprosto nevyzpytatelné, on disponuje obrovskou silou.

Jak celý konflikt podle vás skončí? Bude Ukrajina rozdělena na dvě části, na proruský východ a prozápadní část kolem Kyjeva? A kdy to celé skončí?

Je to věštění z koule. Každý by na to rád znal odpověď, včetně amerického prezidenta. Když vezmu své zkušenosti, které ale nepřeceňuji, tak si myslím, že scénář by mohl být podobný tomu, co jsme zažili v roce 1968. Bude nastoleno nové ukrajinské vedení, tak jako u nás bylo nastoleno Husákovo vedení. Bude odstraněn prezident Zelenskyj a jeho lidé, dojde k normalizaci a zase k vyjádření dobrých vztahů s Ruskem. Rusko bude okupovat kvazisamostatnou zemi. Druhý scénář je takový, že se pokusí Ukrajinu zcela připojit k Rusku. Já si to nemyslím, ale může se to stát, může se stát cokoliv. Nyní se obávám útoků na Kyjev a odstranění prezidenta, Zelenskyj ohlásil, že je číslem jedna na odstranění. Ukrajinskou armádu by pak už převzala skupina nakloněná Rusku.

Co bude dál? Spokojí se Vladimir Putin s Ukrajinou? On uvedl, že má nevyřízené spory s Ukrajinou, ale do Pobaltí nekouká...

Poučka číslo jedna je ta, že cokoliv Putin řekne, jako by to neřekl. Nemá cenu rozebírat, co říkal ještě před týdnem. Co se týče lhaní, tak mám s Rusy své zkušenosti. Kdyby on zaútočil na pobaltské republiky, tak je to útok na NATO. Ta situace by se dostala do zcela jiného kontextu, Putin by tak regulérně zahájil třetí světovou válku. Potom by se do toho vložily síly NATO, které jsou obrovské.

To už by hrozila jaderná válka, že?

Nemuselo by to ještě nutně znamenat jadernou válku. Ale síly NATO a technologie USA by Putinovi ukázaly, jak vypadá vojenská převaha. Celá ta věc je o tom, aby se NATO nemuselo vložit do této války, pak by to totiž už začalo opravdu lítat. Konsekvence, zda jaderná či nejaderná, do toho se ani nechci pouštět, to je něco tak hrozivého... Když jsme dělali odsun, tak já našel úložiště jaderných hlavic. Byly tam desítky hlavic, které podle odborníků disponovaly obrovskou silou... Daleko výkonnější systémy byly připravené na území Ukrajiny a Ruska, třeba system Satan, to byla raketa s obřím doletem a neuvěřitelnou silou. A to si vezměte, že tohle Rusové měli už před třiceti lety.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.