Troje rukavice a tři hodiny v nepropustném obleku. Sestra z Bulovky popsala, jak se starají o pacienty s COVID-19

V neděli se provedlo opět méně testů.
V neděli se provedlo opět méně testů.
Foto: Reprofoto - Ilustrační snímek
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 4. 2020

Zdravotníci v Česku stojí v první linii boje proti koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19. Jednou z nich je i vrchní sestra ARO Nemocnice Na Bulovce Hana Kožmínová. Z jejích slov vyplynulo, že těžká situace v souvislosti s epidemií personál v nemocnici semkla. Zároveň popsala proces péče o pacienty.

Zdravotnice popsala, co všechno obsahuje oblek, díky němuž mohou být v kontaktu s nakaženým pacientem. V současnosti mají na sedm pacientů - na resuscitačním oddělení pět pacientů a dva na urgentním příjmu.

"Oblek obsahuje návleky na nohy, overal, přes ten ještě další návleky, respirátor třídy FFP3, čepici, přes to ještě ústenku, kapuci, ochranné brýle – kdy já mám třeba dioptrické brýle, takže si přes ně nám ještě dioptrické brýle – a úplně navrch pak ochranný štít. Člověk si musí samozřejmě dát velký pozor na to, jak si to celé nandá, aby v tom ty tři hodiny zvládl pracovat, protože pak už si na ten obličej nemůžete sáhnout. Takže tak, jak si to nandáte, tak v tom budete ty tři hodiny trpět," popsala Hana Kožmínová pro pro iROZHLAS.cz.

Tři hodiny v obleku

Po třech hodinách se střídají. Svlékání vyžaduje dodržování pravidel. Lékaři mají na sobě třeba troje rukavice. Riziko kontaminace je vysoká. "Po třech hodinách se tedy vystřídáme, většina z nás se svleče. Při tom je důležité dávat si pozor, protože obléknout se zvládnete, ale svléknout si to správně tak, aby se člověk nekontaminoval," upřesnila.

Od lidí směrem k zdravotníkům v první linii přišla obrovská podpora od lidí, kterou nikdy v minulosti nezažila. "Podpora od lidí je neskutečná. Ta solidarita, která nastala mezi celým národem... já nevím, jak to mám říct. Lidé nám píšou, vozí nám buchty, to jsme nikdy nezažili, je to zvláštní pocit," dodala.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.