Reklama:

Trumpovi lidé se připravují na převzetí moci, říká bývalý diplomat a poradce prezidenta pro mezinárodní vztahy Petr Kolář

Petr Kolář
Petr Kolář
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 12. 2023

Bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa by jako nominanta Republikánské strany v primárkách v prosinci podpořilo 61 procent lidí, kteří se označili za republikány. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Ipsos a agentury Reuters. Další straničtí uchazeči o americké prezidentské volby jsou daleko za Trumpem, floridský guvernér Ron DeSantis i bývalá americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová mají v průzkumu shodně 11 procent. Pro ŽivotvČesku.cz poradce prezidenta Petra Pavla, bývalý mezinárodně uznávaný diplomat Petr Kolář, uvedl, že pokud Trump uspěje ve volbách v nadcházejícím roce, dojde k mnoha změnám.

Reklama:

Pole ostatních kandidátů si za Trumpem drží značný odstup, mezery jsou ale i mezi nimi. Technologický podnikatel Vivek Ramaswamy by získal pět procent hlasů, bývalý guvernér New Jersey Chris Christie pouhá dvě procenta. Osm procent respondentů se zatím nerozhodlo, koho v primárkách podpoří.

Republikánští voliči začnou o svém kandidátovi do nadcházejících voleb rozhodovat v půlce ledna ve státě Iowa. Vítěz republikánských primárek se ve volbách v listopadu příštího roku nejspíš postaví současnému demokratickému prezidentovi Joeu Bidenovi, který chce ve svých 81 letech usilovat o druhý mandát.

Reklama:

Pokud by Trump triumfoval, podle Petra Koláře dojde na řadu změn. "Změní se toho dost. Teď už je vidět, že se na to Trumpovi lidé připravují - připravují nějakou strategii na převzetí moci. Součástí toho je také změna v zahraniční a bezpečnostní politice, kdy primární prioritou Spojených států bude komunistická Čína. Budeme muset doufat, že Spojené státy nadále zůstanou spojencem, že nevystoupí z NATO, jak někteří »trumpovci« občas naznačují, že k tomu dojde, a že naopak v Alianci zůstanou a budou jaderným deterentem, aby nedošlo k jaderné válce. Ale to, co se odehrává na evropském kontinentu, si budeme muset mnohem více obstarávat sami. A my máme rezervy v tom, jak plníme své závazky vůči NATO, jak plníme závazky k tomu vydávat dvě procenta HDP na obranu. Musíme se mnohem více soustředit na to, abychom byli připraveni v našem evropském kontinentu a našem nejbližším okolí se angažovat jako Evropané," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, který jako velvyslanec působil ve Švédsku, Rusku, Irsku a USA a byl vždy respektován a uznáván pro své vysoké kvality a demokratické hodnoty.

Američané už za sebou mají čtyři televizní předvolební debaty, jichž se ale lídr průzkumů nezúčastnil. Trump tváří v tvář obviněním z 91 trestných činů jakékoli pochybení odmítá a obžaloby vykresluje jako politicky motivované. Hrozba procesů však podle výsledků průzkumu názor na Trumpa nijak zásadně neovlivňuje, píše Reuters.

Ve srovnání s výsledky průzkumu preferencí ze září si Trump polepšil o deset procentních bodů. Strmě, ale ne tak rychle, vzrostl od září i počet stoupenců Haleyové, která poskočila ze zářijových čtyř procent na současných 11.

V průzkumu pořádaném online odpovídalo mezi 5. a 11. prosincem 1689 lidí, kteří se hlásili k Republikánské straně.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: