Reklama:

Turecko má stále výhrady ohledně vstupu Finska a Švédska do NATO. Velvyslanec Adam Vojtěch odpověděl, zda v tom má prsty Vladimir Putin

Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdoğan
Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdoğan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 6. 2022

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (68) se v úterý před zahájením summitu Severoatlantické aliance v Madridu sejde s lídry Švédska a Finska. Uvedl to mluvčí turecké vlády Ibrahim Kalin. Ankara má dlouhodobě výhrady k žádosti severských zemí o vstup do NATO. Důvodem je, že podle ní podporují kurdské teroristické skupiny a blokují vývoz zbraní do Turecka. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila šéfa české ambasády v Helsinkách Adama Vojtěcha (35) s dotazem, zda za současným blokováním vstupu do Aliance ze strany Turecka není vliv Ruska, které v minulosti opakovaně vyjádřilo nesouhlas s kroky obou zemí ohledně vstupu do Severoatlantické aliance.

Reklama:

Kromě finské, švédské a turecké delegace budou u jednání i zástupci vedení Aliance. Kalin zdůraznil, že účast tureckého prezidenta na jednání neznamená, že by Ankara chtěla jakkoli ustoupit ze svých pozic.

Reklama:

"Dovedli jsme jednání do určitého bodu. A teď už nemůžeme ustupovat," řekl Kalin. Podle něj není nutné, aby rozhodnutí o přijetí Finska a Švédska do Aliance padlo už na summitu.

Objevily se také spekulace, že Turecko by mohlo být prodlouženou rukou Vladimira Putina, který si nepřeje vstup Švédska a Finska do NATO. Rusko už na konci února vzkázalo oběma severským zemím, že by měl jejich vstup do Aliance následky.

"Finští představitelé nemají žádné signály, že by Rusko mělo snahu přes Turecko blokovat vstup země do NATO. Spíše skutečně jde o vnitropolitickou záležitost Turecka, které má několik požadavků, aby se příkladem uvolnilo zbrojní embargo na vývoz zbraní do Turecka a podobně. Je to tedy čistě zájem Turecka a v současnosti neexistují žádné indicie, že by šlo o iniciativu Ruska," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý dvojnásobný ministr zdravotnictví v Babišově vládě a v současnosti velvyslanec ve Finsku Adam Vojtěch.

Vyjednavači Turecka, Švédska, Finska a NATO se sejdou už v pondělí, aby připravili půdu pro setkání na vyšší úrovni. Pro vstup dalších zemí do Aliance je nutný souhlas všech stávajících 30 členů. Turecko je členem NATO více než 70 let a v rámci NATO disponuje druhou největší armádou.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: