Typy osobností podle toho, v jaké poloze spí. Styl ležení prozradí mnohé o tom, jací jste. Promluvil psychiatr

Spánek - Ilustrační snímek
Spánek – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2021

Spánek se řadí k životním potřebám, bez nichž člověk nedokáže fungovat. Součástí každého usínání je spánková poloha, ve které se člověk cítí dobře a pomůže mu k tomu, aby »zabral«. Existuje několik základních poloh, které mohou naznačovat charaktery určitých typů osobnosti. "Při nástupu spánku je náš organismus pod velmi vzdálenou kontrolou mozkového kmene. Spánek má zhruba 7 hladin – 5 hladin tvrdého a 2 mělkého. Sny se projeví téměř před probuzením v tzv. fázi REM," řekl psychiatr Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

O tom, jak dlouho spát, aby se člověk probouzel vitální a plný energie, se vedou debaty dlouhá léta. Spánek pomáhá udržovat nejen dobrou náladu, dodává energii a odolnost vůči vnějším vlivům a stresu, ale patří k základním potřebám, jež prodlužují život, jak informuje kniha Cesta ke klidnému spánku od Barbay L. Hellerové.

Podle uznávaného psychiatra Jana Cimického je spánkový cyklus poměrně složitý a má různé fáze. "Mozek se skládá ze dvou částí - mozkového kmene, v němž jsou uloženy téměř historické události našeho života a mozkové kůry, která funguje jako určitý kontrolní mechanismus, ale většinou v bdělém stavu. Při nástupu spánku je náš organismus pod velmi vzdálenou kontrolou mozkového kmene. Spánek má zhruba sedm hladin – pět hladin tvrdého a dvě mělkého. Sny se projeví téměř před probuzením v tzv. fázi REM," vysvětlil odborník pro ŽivotvČesku.cz s tím, že tato fáze se opakuje během noci čtyřikrát až pětkrát a trvá v průměru od čtyř do dvanácti minut.

Spánek dokáže mimo jiné ulevit také od zdravotních problémů. Pokud člověk bojuje například s chrápáním, poloha na boku nebo na břiše může pomoci s uvolněním dýchacích cest a omezit noční chrápání. Spánek na levém boku zase bývá prospěšný především pro ty, kteří trpí na překyselení či podráždění žaludku, bolesti a pálení žáhy. Jestliže je někdo zvyklý spát na zádech, může mít častěji problémy s již zmíněným chrápáním.

Spánkových poloh je ve skutečnosti hodně, ale některé patří mezi ty nejčastější. Server Psycom.net uvedl několik variant, jak lidé usínají a co to může znamenat. Je třeba brát na vědomí, že nejde o žádné jednoznačné diagnostiky osobnosti.


Spánek na břiše s rukama pod polštářem

Lidé, kteří spí v této poloze, bývají velmi otevření - občas to hraničí až s drzostí. Jsou to ale odvážní jedinci, kteří se hůře potýkají s kritikou svého okolí.

Spánek v poloze plodu

Takové osoby spí na boku s nohama přitaženýma k tělu – což připomíná polohu dítěte v ženském lůně. Jedná se o velmi citlivé lidi, kteří mohou sklouzávat až k introvertnosti a mnohdy bývají plaší.

Spánek na boku s rukama nataženýma před sebou

Takoví jedinci patří ke složitějším osobnostem, které mohou být až cynické. Často jsou váhaví, ale pokud se pro něco rozhodnou, dokážou prokázat neskutečnou vůli a odhodlání.

Spánek na boku s rukama u těla

Osoby, které volí při usínání nejčastěji tuto polohu, jsou velmi společenské a umí mít nad věcmi nadhled. Hodně důvěřují lidem a jsou otevřené.

Spánek na zádech s přitaženýma rukama

Pro některé možná velmi nepohodlná poloha. Ale jsou tací, kteří v ní usínají rádi. Takoví jedinci jsou spíše tišší a drží si odstup. Ale pro své okolí dokáží být motivujícím elementem a vést ostatní k zásadovosti.

Spánek v poloze hvězdice

Častější volba mužů než žen. Lidé, kteří spí na zádech s roztaženýma rukama i nohama, jsou hodně obětaví a často jsou pro druhé takzvaně »vrbou«. Když je potřeba podat pomocnou ruku, jsou mezi prvními, kteří ji nabídnou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.