Ukrajina jako člen EU: Souhlasím s ministrem Janem Lipavským, říká Mikuláš Ferjenčík. Popsal výhody, které válkou zdecimovaná země může mít pro ČR
Jedním a zároveň velmi choloustivým tématem blížícího se českého předsednictví Evropské unie bude podpora a pomoc Ukrajině ke vstupu do sedmadvacítky, o které se chce ministr zahraničí Jan Lipavský (36) zasadit. "Je v našem zájmu, abychom byli s Ukrajinou propojeni podle našich pravidel," uvedl ministr v rámci rozhovoru o předsednictví Česka v EU. S jeho názorem na věc souhlasí i stranický kolega a bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík (35), který pro ŽivotvČesku.cz promluvil o přinosu Ukrajiny, pokud by se v budoucnu stala členem unie.
Česká republika se svého historicky druhého předsednictví Evropské unie ujme 1. července 2022. Už teď je přitom jasné, že tématem, které se bude prolínat téměř veškerým českým působením v této roli, bude válka na Ukrajině. Rozdíly budou hlavně v tom, jestli do té doby konflikt skončí, a tudíž se bude řešit především obnova boji poničené země, nebo válka bude dál. Pak by zřejmě byly dál ve hře dodávky zbraní, ještě tvrdší sankce a ruský plyn, potažmo ropa.
Krom toho vidí ministr Jan Lipavský jako jeden z bodů českého předsednictví podporu evropské ambice Ukrajiny. "Vstup do EU podléhá souhlasu všech členských států, má to nějaké procesní kroky. Nyní je míč na straně Evropské komise. Všichni se shodneme na tom, že to je dlouhodobá cesta a neměli bychom, potom až se třeba válka promění v mír, na tyto aspirace zapomínat. Proto chceme během našeho předsednictví učinit takové kroky, aby střední Evropa pomáhala Ukrajině s jejím vstupem do Evropské unie," uvedl ministr Jan Lipavský v nedávném rozhovoru pro iDNES.
"Koneckonců, budou to do velké míry evropské peníze, které budou použity na rekonstrukci Ukrajiny. Je v našem zájmu, abychom byli s Ukrajinou co nejvíce propojeni podle našich pravidel, s tím vším je potřeba Ukrajině pomáhat," dodal ministr zahraničí.
Redakcí oslovený Mikuláš Ferjenčík se shoduje se slovy ministra. "V tomto naprosto souhlasím s ministrem zahraničí Janem Lipavským, je potřeba okamžitě zahájit přístupová jednání. Ukrajina samozřejmě musí splnit podmínky, ale měli bychom dělat něco pro to, aby se to dalo dělat rychleji než za mnoho let," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz někdejší výrazný poslanec, který se po debaklu Pirátů v loňských říjnových volbách, kde neobhájil svůj mandát, vrátil zpět do Sněmovny. V současnosti totiž dělá asistenta pirátskému kolegovi Jakubu Michálkovi (33).
Zemi, která se v současnosti od 24. února brání ruské agresi, vnímá Mikuláš Ferjenčík jako »partnera«, kdy Ukrajinci mohou najít uplatnění na českém trhu práce. "Přínosem by bylo to, že pokud se Ukrajina stane v budoucnu členem sedmadvacítky, že by u nás Ukrajinci dělali práce, které odpovídají jejich vzdělání. Teď často dělají podřadné práce, i když to vzdělání mají často lepší a my bychom na tom taky vydělali. Obecně pak podporuju, aby se státy, které jsou nám kulturně blízké a současně mají ambici na větší životní úroveň, aby se staly členy Evropské unie. Myslím, že je to dobrý projekt, který zajišťuje mír v Evropě a kdyby v něm Ukrajina už byla, tak by ji asi Rusko nenapadlo," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý místopředseda České pirátské strany.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.