Reklama:

Ukrajina je v roli mouřenína, který posloužil mocným. Kdyby Rusko chtělo zaútočit, tak to dávno udělalo. Andor Šándor promluvil i o chybě USA

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 2. 2022

Generál v záloze a bezpečnostní expert Andor Šándor (64) byl přesvědčen, že Rusko se k invazi na Ukrajinu nakonec neodhodlá. Nejostřejší fáze krize podle něj pomalu končí a na celé záležitosti nejvíce bude tratit Ukrajina. "Země je bez turismu, bez investic, bez skutečné podpory a sehrála roli »mouřenína« v třenici o vyšší zájmy," řekl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Pane generále, západní zpravodajské služby, zejména tedy zpravodajci v USA, byli přesvědčeni, že ve středu začne válka na Ukrajině. Na ruskou invazi to ale nevypadá. Jak tuto situaci číst? Jde o selhání zpravodajských služeb? Nebo to byla od počátku hlavně hra nervů a válku nikdo nechce?

Americký prezident Joe Biden zřejmě zvolil taktiku, že každý den bude on nebo jeho nejbližší spolupracovníci Antony Blinken (ministr zahraničních věcí USA, pozn. red.) a John Sullivan (velvyslanec USA v Rusku, pozn. red.) vykřikovat do éteru zaručená data o ruské invazi a že tím tu ruskou invazi oddálí. Nevím no, já si myslím, že je to naivní. Kdyby Rusové chtěli zaútočit, tak to udělali dávno. Západ si sám zúžil manévrovací prostor a nyní vypadá trochu směšně. Joe Biden a jeho zaručené zprávy zpravodajských služeb mi někdy dost připomínají, jak to vypadalo před 19 let, když se chystali vyrazit na Saddáma Husajna (irácký prezident popraven v roce 2006, pozn. red.) a ukazovali fotky pojízdných laboratoří na výrobu biologických zbraní (fotky veřejnosti představil tehdejší ministr zahraničí USA Colin Powell, když tvrdil, že režim Saddáma Husajna vyrábí biologické zbraně v pojízdných laboratořích, což se ovšem neprokázalo, pozn. red.).

Reklama:

Krize na Ukrajině ale rozhodně nekončí, i když možná trochu povoluje. Co podle Vás představovalo zatím ten zlom, kdy se situace začala lehce zklidňovat?

Podle mě zlom nastal, když Putina navštívil francouzský prezident Emmanuel Macron a do hry se znovu daly dohody »Minsk II« (dohodu v únoru 2015 schválili zástupci Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie, mírová dohoda uklidnila situaci na východě Ukrajiny, pozn. red.). Tím nemyslím, že by na nich byla shoda, ale dalo se do placu, že je to jedna z možností, jak ukončit krizi. Ukrajina se objeví u vyjednávacího stolu, aby neřekli, že je to »o nás bez nás«. Zároveň je to nejlepší způsob, jak z krize odejít. Bude tu snaha jednat o »Minsk II« dohodách, tím pádem Rusko dostane to, co chtělo, dojde k uznání vyšší autonomie ruské populace. Zároveň se bude vyjednávat o některých otázkách nového bezpečnostního uspořádání v Evropě.

Zároveň určitým zlomem bylo také vystoupení německého kancléře, který řekl, že vstup Ukrajiny do NATO není nyní aktuální, že?

Je to tak, druhým bodem zlomu byla tisková konference německého kancléře Olafa Scholze v Kyjevě, kdy řekl, že vstup Ukrajiny do NATO není na pořadu dne. Pak jsme viděli synergický efekt, kdy ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Putinovi, že část vojsk se stahuje poté, co úspěšně provedla cvičení. To nebyla jen časová náhoda. Podle vystoupení Macrona a Scholze lze pozorovat drobné náznaky, že situace se opravdu uvolňuje.

Kdo je poraženým celé krize? Spojené státy americké asi nelze považovat za vítěze. Jak hodnotit Evropskou unii?

Myslím si, že kdo na tom už prohrál a ještě hodně prohraje, je Ukrajina. Země je bez turismu, bez investic, bez skutečné podpory a sehrála roli »mouřenína« v třenici o vyšší zájmy, o které se tady hraje. Ještě bych na závěr chtěl říct, že jsem rád, že jsem se od první chvíle nepletl, když jsem tvrdil, že není v zájmu Rusů jakkoliv vojensky útočit na Ukrajinu. Ukrajinu již rozmlátili a nepotřebují ji znovu okupovat a už vůbec ne celou Ukrajinu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: