Reklama:

Ukrajina potřebuje nutně další vojáky, v Polsku má přes 235 tisíc mužů v branném věku. Domů ale nechtějí. Situaci okomentoval Šándor

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 5. 2024

Komentář: Nedostatek dělostřelecké munice je společně s nedostatkem lidské síly a vyčerpanou protivzdušnou obranou jedním z nejpalčivějších problémů, kterým nyní Ukrajina při obraně proti ruské agresi čelí. K efektivnějšímu boji proti ruským invazním silám Ukrajina potřebuje nejen dodávky zbraní ze Západu, ale také okamžitě 100 tisíc nových vojáků a do konce roku dalších 100 tisíc. Píše o tom polský web Gazeta Wyborcza. Podle dat Zdravotní pojišťovny (ZUS) se v Polsku nyní nachází 235 tisíc Ukrajinců v branném věku. Skutečný počet může být však vyšší, a to až 371 tisíc. I když jsou tito muži schopni bojovat, většina z nich neplánuje návrat domů a vstup do armády. Podle Andora Šándora, který pro ŽivotvČesku.cz poskytl svůj komentář, je potřeba se na věc podívat více v datech a ve více rovinách.

Reklama:

Zmíněné polské periodikum uvedlo, že významná většina Ukrajinců novinářům sdělila, že si v Polsku našli práci a »zakořenili« tam - mají tam už rodiny a děti tam chodí do školy. Jiní také mluvili o obavě o svůj život, což je důvod, proč se do vlasti odmítají vrátit.

"Chápu, že nikdo nechce bojovat kvůli zkorumpovaným politikům a podobně, což se týká i obavy o vlastní zdraví, a to platí dvojnásobně pro Ukrajinu. Já vnímám ale svou vlast jako prostor, kde mám svou rodinu, přátele, majetek, je to prostor, který jsme zdědili od našich předků, to je potřeba říct obecně. Pokud jde o situaci na Ukrajině, tak za posledních 20 až 25 let opustilo Ukrajinu značné množství lidí. Když se podíváme na portál Migration data portal, tak z dat vyčteme, že k roku 2020 žilo v zahraničí přibližně 6,1 milionu migrantů z Ukrajiny. Celkově lze říci, že migrační vzory Ukrajinců byly v posledních desetiletích velmi dynamické, a to jak z hlediska počtu lidí, kteří zemi opustili, tak v destinacích, kam se přesunuli. A to nepočítám odchod kvůli válce," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v úvodu komentáře bezpečnostní expert Šándor.

Reklama:

Pro upřesnění - od začátku plného rozsahu války na Ukrajině v únoru 2022, kterou vyvolala ruská invaze, došlo k masivnímu vysídlení lidí. Podle údajů od UNHCR bylo k červnu 2023 zaznamenáno celosvětově 6,3 milionu uprchlíků z Ukrajiny.

Pokud jde však o Ukrajince, kteří brání svou zemi před ruským agresorem a svůj život nasazují, mají o těch, co uprchli před mobilizací a odmítají se vrátit, nevalné mínění. Obecně navrhují, aby jim bylo odebráno ukrajinské občanství.

"Co jsem zaznamenal, tak jen Poláci a snad Lotyši jsou jediní, kdo je nějak ochoten napomoci tomu, aby se Ukrajinci v branném věku vrátili zpět do vlasti. Ale mám pocit, že to bude velmi neúspěšné, ti lidé požádají o azyl jinde a domů se nebudou chtít vrátit za žádnou cenu. Je to také výraz toho, jak může současný stav na frontě vypadat, netuším. Osobně jsem ale skeptický k tomu, že 100 tisíc nových vojáků nyní a 100 tisíc vojáků později může významným způsobem stabilizovat současný stav té fronty," doplnil pro ŽivotvČesku.cz komentátor a generál ve výslužbě s tím, že je pravda, že do bojů zasáhne česká muniční iniciativa a pomoc od Spojených států ve výši 60,8 miliardy dolarů (1,44 bilionu korun).

"Pravda je, že pro Ukrajinu může jít o klíčovou pomoc, která může vést ke stabilizaci fronty, ale co bude potom, a to s ohledem na nadcházející volby v USA, to je otázka. Je ale možné, že Ukrajinci mohou vylepšit své pozice pro případné další vyjednávání. Pokud se ale podíváme v čase zpět, tak je potřeba mít konkrétní data a vnímat kontext. Během protiofenzivy na Ukrajině v roce 2023 Spojené státy oznámily poskytnutí nové pomoci Ukrajině v celkové výši více než 1 miliardy dolarů. Tato pomoc zahrnovala vojenskou i civilní bezpečnostní podporu, včetně systémů HIMARS, protitankových zbraní Javelin, tanků Abrams a dalších zbraňových systémů, což uvedl web Al Jazeera. Kromě toho, další zpráva uvádí, že v přípravě na možnou protiofenzivu získala Ukrajina západní vybavení a zásoby v hodnotě přibližně 30 miliard dolarů, což je více než roční vojenský rozpočet jakékoli země NATO kromě USA. Celkově přesáhla výše pomoci 67 miliard dolarů​, jak píše Euronews. A výsledek protiofenzívy známe, moc se nepovedla," upozornil pro ŽivotvČesku.cz Šándor s tím, že jeho pohledem je realita poměru sil mezi agresorem a obráncem evidentní.

"A je mi to moc líto, ale obávám se, že do situace významně nezasáhly ani uvalené sankce na Rusko. Mám tedy obavu, že i přes finanční a materiální pomoc, která bude nově poskytnuta, ve výsledku to všechno narazí na neochotu Ukrajinců bránit svou zemi, což je pak situace, která pro Ukrajinu není rozhodně pozitivní," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že postoje Ukrajinců, proč se odmítají vrátit, nechce hodnotit a je otázka, až se finanční pomoc vyčerpá, zda bude Západ ochoten znovu vydat další podobné sumy.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: