Ukrajinci to Putinovi spočítali. Válka denně jeho režim vyjde na 7 miliard korun. Ekonom upozornil na propadající se životní úroveň Rusů

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 9. 2023

Invaze na Ukrajinu přichází Rusko velmi draho. Denně na válku vynakládá přibližně 300 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 6,9 miliardy korun podle aktuálního kurzu), uvedla to ukrajinská verze magazínu Forbes. Podle něj Putinův režim za válku vydal přibližně 167,3 miliardy dolarů - tedy v přepočtu částku přibližně 3,85 bilionu korun. Výpočet Forbes zakládal na datech, která poskytuje Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil. Finanční ztráty Ruska pro ŽivotvČesku.cz okomentoval veřejnou odborností uznávaný ekonom Štěpán Křeček. Z jeho slov vyplynulo, že životní úroveň Rusů se značně zhoršuje.

"Pokud vezmeme částku, kterou Rusko za válku zaplatilo, tak jde o HDP České republiky za polovinu roku 2023, jen pro srovnání. To znamená, že jde o obrovské peníze, které mají vliv na životní úroveň lidí žijících v tamním prostředí. Propisuje se to tak, že Ruskou federaci v současnosti trápí poměrně vysoká inflace, na kterou tamní úřady reagují růstem úrokových sazeb. Vidíme, že i na základě sankcí se Rusku tenčí příjmy, což způsobuje deficitní hospodaření. Obecně lze říct, že Rusům se zhoršuje životní úroveň," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný ekonom Štěpán Křeček.

Forbes pracoval s daty o vojenských nákladech a ztraceném ruském vybavení od 24. února minulého roku do 24. srpna letošního roku. Největší výdaje tvoří podle výpočtů periodika vojenské operace - přesněji jejich podpora, která činí 51,3 miliardy dolarů (v přepočtu přibližně 1,18 bilionu korun). Platy vojáků, odškodné pozůstalým a hodnota zničeného vojenského vybavení čítá 118,7 miliardy dolarů, což je v přepočtu asi 783,5 miliardy korun.

"V roce 2022 byly celkové platby na vojáka asi 200 dolarů za den, v současné době je to asi 120 dolarů za den," píše dále Forbes s ohledem na pád rublu, kdy Rusko v tomto měřítku na platech vojáků ušetřilo.

Magazín Forbes ve výpočtech vycházel z údajů Generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny, jak bylo zmíněno. Ruská strana svoje ztráty na Ukrajině však nezveřejňuje a převážně nekomentuje. Jde tak o odhad, který ve finále může být vyšší.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.