USA mají 10 tisíc obětí koronaviru, v New Yorku je krize na vrcholu

Donald Trump
Donald Trump
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 4. 2020

Ve Spojených státech dosud nákaze koronaviru podlehlo přes 10 tisíc lidí. Informovala o tom agentura Reuters, která vede vlastní bilanci. Počet obětí je tak v USA po Itálii a Španělsku třetí nejvyšší na světě. Americká Univerzita Johnse Hopkinse, která rovněž šíření nákazy sleduje, v USA eviduje už přes 10.300 obětí a 347 tisíc nakažených.

Jedním z nejpostiženějších států USA je New York, který za neděli zaznamenal 599 úmrtí na koronavirus, což je podobný údaj jako za sobotu, kdy nemoci COVID-19 podlehlo 594 lidí. Místní představitelé se s poukazem na lepšící se čísla domnívají, že nákaza je v New Yorku na vrcholu, či se k němu přiblížila.

Stát New York doposud zaznamenal 4758 obětí koronaviru, oznámil dnes newyorský guvernér Andrew Cuomo. Počet nakažených pak za neděli vzrostl z 122.031 na 130.689 případů, což je denní nárůst o 8658 případů. Pro srovnání, za sobotu přibylo 8327 případů a za pátek jich bylo 10.800.

Bilance na vrcholu

Cuomo prohlásil, že bilance z posledních dvou dní naznačuje, že infekce ve státě New York mohla dosáhnout vrcholu. Zároveň řekl, že karanténní opatření včetně uzavírky škol a některých obchodů prodlužuje o další dva týdny do 29. dubna.

O možné kulminaci dnes hovořil také Phil Murphy, který je guvernérem státu New Jersey. V tomto státě, který s New Yorkem sousedí, za neděli přibylo 3663 nakažených a 86 mrtvých, celkem se zde nakazilo 41.090 lidí, z nichž 1003 zemřelo.

Murphy prohlásil, že nárůst počtu nově nakažených se snižuje, takže celková křivka infikovaných se začíná zplošťovat. Pokud se podle něj současná opatření v podobě sociálního odstupu zachovají, bude možné krizi překovat i s připravovanou kapacitou nemocničních lůžek. Zároveň varoval, že předčasné uvolnění karanténních kroků by vedlo k přetížení nemocnic a ke katastrofě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.