Utáhnou Rusové kohoutky s plynem před zimou? Politický komentátor Andor Šándor odhadl strategii Kremlu. Použil slovo "naivní"

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2022

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila výhled České republiky ze stabilního na negativní kvůli možnému narušení dodávek ruského plynu. To by mohlo vést k přidělování plynu, uvrhnout ekonomiku země do hluboké recese s negativními důsledky pro trend růstu a zhoršit rozpočtové ukazatele, napsala ratingová agentura v tiskové zprávě. Moody's zároveň potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni Aa3. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického komentátora a generála v záloze Andora Šándora (65) s dotazem, zda se domnívá, že Rusové před zimou lidově řečeno utáhnou kohoutky s plynem a otestují, jak je Evropská unie jednotná.

"Myslím si, že to budou postupně a pomalu testovat, ale že by odhalili svoje karty ve smyslu, že příkladem v polovině září by to zastavili, to si nemyslím," řekl v úvodu pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Dlouhodobé a závažné přerušení dodávek plynu z Ruska by mělo podstatný negativní dopad na trend růstu a rozpočtové ukazatele České republiky, uvedla agentura Moody's a poukázala na »vysokou závislost České republiky na dodávkách plynu z Ruska v kombinaci s omezenými možnostmi jejich náhrady v blízkém časovém horizontu«.

Podle generála Andora Šándora není strategie Ruska nijak složitá. "Spíše budou snižováním dodávek testovat jednotu EU, pokud je pravda, že Bulharsko chce uzavřít nové kontrakty na dodávky plynu s Gazpromem, tak to bude asi přesně to, co tím budou Rusové testovat. Jakmile totiž uzavřete kohouty, tak říkáte konec. A čekáte, že buď vám někdo něco za obnovení dodávek dá, nebo že s vámi začne vyjednávat. Myslím si, že postupné testování těch, kteří jsou na tom životně závislí, je cesta k rozbití jednoty EU, a o to spíš Rusům půjde, než že by kohouty uzavřely najednou," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz.

Agentura připomněla, že Rusko v posledních týdnech podstatně snížilo dodávky plynu do Evropské unie a několik unijních zemí EU začátkem července zaznamenalo buď úplné zastavení, nebo výrazné omezení dodávek z Ruska.

"Problém ČR je v tom, že kromě ČEZu, který má malou smlouvu s Gazpromem, žádnou přímou dodávku nemáme, a budeme spoléhat na to, co udělají Němci. A jestli tu jsou lidé, kteří si opravdu myslí, že Němci vypnou svůj průmysl, aby mohli Čechům do domácností dodávat plyn, tak jsou hodně naivní, protože takhle to, jsem přesvědčený, určitě nebude. Už koronavirová krize nám ukázala, že bližší je košile než kabát," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Rusko v únoru zaútočilo na sousední Ukrajinu a poté, co země EU Kyjev v jeho obraně jasně podpořily, začala Moskva snižovat své dodávky plynu do Evropy, v některých případech je přerušila či zcela zastavila.

Agentura Moody's už revidovala svou prognózu růstu hrubého domácího produktu (HDP) na 2,3 procenta pro letošní rok a na jedno procento pro rok 2023. Dřívější prognóza z 9. února, tedy před počátkem ruské invaze na Ukrajinu, počítala s růstem 3,5 procenta pro rok 2022 a 3,2 procenta pro rok 2023.

Předpandemické úrovně HDP Česká republika podle Moody's pravděpodobně dosáhne letos. Ve srovnání s většinou zemí EU je to později, neboť 17 z 27 unijních států se na předpandemickou uroveň vrátilo už loni.

Hlavními důvody pro snížení prognózy růstu HDP pro Českou republiku jsou rostoucí náklady na energie a nejistota ohledně dodávek energií z Ruska, které zatěžují podnikatelské investice. Další faktor představuje vyšší než původně očekávaná inflace spotřebitelských cen, která snižuje soukromou spotřebu. Oslabuje také výhled růstu hlavních obchodních partnerů České republiky, zejména Německa.

V případě úplného a dlouhodobého přerušení dodávek ruského plynu v blízké budoucnosti by v České republice hrozilo jeho plošné přidělování. To by uvrhlo ekonomiku země do hluboké recese, uvádí Moody's.

Rezervu pro nejbližší období by poskytly zásobníky plynu, které byly 2. srpna 2022 naplněny ze 79 procent, což představuje 38 procent roční spotřeby. V EU byly zásobníky plynu ke stejnému datu naplněny ze 71 procent, což představuje 19 procent spotřeby, připomíná agentura. V přídělovém plánu by podle ní patrně dostaly přednost domácnosti a kritická infrastruktura. Průmyslový sektor by se tak ocitl ve zranitelné pozici.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.