Už se dají najít kováři, ohlásil slavný český mykolog. Jeho kolegyně pak odhalila, jak dlouho trvá, než vyroste hřib

Houbař - ilustrační foto
Houbař – ilustrační foto
Foto: Vlaďka Hradská / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 5. 2022

Aby houby rostly, potřebují ideální kombinaci tepla a vlhka. Aktuální počasí by pro houby mohlo být vhodným impulzem - kde je totiž hodně napršeno, tam houbaři mohou narazit na bohaté úlovky. Vrcholí sezóna smržů a rozjíždí se hřiby. "Uvidíme, co udělá tento víkend, ale že by houbaři šli a sbírali, to zatím nehrozí," řekl pro ŽivotvČesku.cz jeden z nejslavnějších českých mykologů Vladimír Antonín s tím, že hřib kovář už se dá najít.

Obecně dary z lesa rostou během celého roku. Najít se ale dají některé druhy i během zimního období. Z hlediska klasického houbaření je nejzajímavější zejména období od dubna do listopadu - to roste většina našich jedlých hub. Ovšem doposud houbaři čekali na počasí, které dodá říši hub pořádný náboj. Teď konečně zapršelo.

"Na jihu Moravy to není žádná sláva, nejvíce zapršelo asi na severu Čech. Sem tam v jehličnatých lesích se objevují první hřiby kováři, pak lidi nosí jarní houby ze zahrad, ale v okolí Brna zatím rostou minimálně. Uvidíme, co udělá tento víkend, ale že by houbaři šli a sbírali, to zatím nehrozí," řekl pro ŽivotvČesku.cz zkušený mykolog Vladimír Antonín.

Každý rok se také objevuje otázka, jak rychle vlastně roste pravý hřib. Redakce ŽivotvČesku.cz se zeptala mykoložky Terezy Tejklové, jak to tedy je. Každá houba má totiž jinou rychlost růstu a velmi rychle roste třeba hnojník či různé druhy pečárek. Každý rok se houbaři přou o to, jak dlouho roste pravý hřib - tedy nejčastěji hřib dubový či smrkový. 

Uvádí se, že hřib smrkový roste přibližně deset dnů. Jenže polovinu růstu houbař okem vůbec nevidí, malé plodnice startují teprve z podhoubí. Když začne plodnice vykukovat z lesní hrabanky, tak pak může růst doslova před očima.

Mykoložka Tereza Tejklová uvedla, že při ideálních podmínkách roste hřib smrkový do »konzumní velikosti« dva dny. "Když vezmu příklad, že z hrabanky vykukuje smrkový hřib o velikosti nehtu, tak odhaduji, že velikosti cca 7 centimetrů při ideálních podmínkách dosáhne za 48 hodin," sdělila pro ŽivotvČesku.cz Tereza Tejklová.

Je tak jasné, že hodně záleží na podmínkách a druhu houby. Obecně se traduje, že houby rostou po dešti. To je ale pravda jen částečně. Houby jednoznačně k růstu potřebují vláhu, ale první plodnice hub se obvykle začínají klubat zhruba deset dní po dešti. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.