V areálu Černobylu hoří, oheň sežehl tisíce hektarů lesa. Úřad pro jadernou bezpečnost vydal prohlášení ohledně zvýšené radioaktivity
Kvůli bojům na Ukrajině se opět dostala do popředí obava z radiace. V areálu jaderné elektrárny v Černobylu totiž vypuklo na třicet požárů a oficiální ukrajinská místa varují před zvýšenou radiací a nenapravitelnými důsledky pro celý svět. Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal prohlášení, které má ŽivotvČesku.cz k dispozici a ve kterém uvádí, že případný problém by měl být pouze lokální.
Po ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží a následných problémech přichází z Ukrajiny další varovná zpráva. "V areálu černobylské jaderné elektrárny vzniklo kvůli válečným operacím 31 požárů, které sežehly přes deset tisíc hektarů lesa. Požáry mohou zvýšit úroveň radiace na Ukrajině, v Bělorusku i v dalších evropských zemích," napsala na sociální síti Facebook Ljudmyla Denisová, která má v ukrajinském parlamentu na starosti lidská práva.
Při požáru unikají z hořících stromů do vzduchu radionuklidy, které se šíří vzduchem, varovala. "S větrným a suchým počasím se zvýší intenzita a plocha požárů. Plameny mohou zasáhnout zásobníky vyhořelého jaderného paliva. Apeluji na Mezinárodní agenturu pro atomovou energii, aby co nejdříve vyslala na Ukrajinu odborníky a hasicí techniku, aby se předešlo nenapravitelným následkům nejen pro Ukrajinu, ale i pro celý svět," doplnila v příspěvku.
Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) zveřejnil zprávu, ve které obavy mírní. "V souvislosti se zprávami o lesních požárech v okolí JE Černobyl informujeme, že nebyla zaznamenána zvýšená úroveň radioaktivity na žádném z měřicích míst na území České republiky. Na základě předchozích zkušeností s černobylskými požáry očekáváme, že zvýšení radioaktivity bude pouze lokální, vyskytující se v oblasti požárů, a ovzduší v ČR nebude kontaminováno," uvádí se ve zprávě, kterou má ŽivotvČesku.cz k dispozici.
Požáry v okolí Černobylu jsou podle SÚJB známým jevem a dochází k nim pravidelně. "V dubnu 2020 propukla v této oblasti série intenzivních požárů, při kterých byly zasaženy tisíce hektarů kontaminovaného území. Přestože rozsah a intenzita požárů byly nadstandardní, nedošlo k výraznému šíření kontaminace na větší vzdálenosti. Na našem území jsme detekovali aktivity Cs-137 na úrovni µBq/m3, což je řádově srovnatelné s běžně detekovanými hodnotami, které nepředstavují zvýšené zdravotní riziko a které je možné zjistit pouze za použití velmi citlivé měřicí techniky. Ve srovnání s přírodní radioaktivitou, která je v ovzduší přítomna vždy, a to i bez zásahů člověka, se jednalo o 10 000 000× nižší koncentrace," dodal úřad jako historickou poznámku.
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová (60) už před několika dny v souvislosti s Černobylem uklidňovala veřejnost. "Nezbývá, než to sledovat. Pořád platí, že ty bloky leccos vydrží. Tak si dopředu nedělejme nervy s co by kdyby," uvedla na svém twitteru.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.