V Česku byl potvrzen první případ opičích neštovic, pacient se nachází v Praze. Nebezpečí nemoci přiblížil Roman Prymula

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Jan STROUHAL / MAFRA / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2022

V posledních dnech ohlásila řada evropských zemí výskyt nemoci zvané opičí neštovice. První případ byl nyní oficiálně potvrzen i v České republice, nakažený pacient leží v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. "V ohrožení jsou ti, kteří mají nějaký defekt imunity," řekl k nemoci epidemiolog Roman Prymula (58) a přiblížil, jakou výhodu v boji proti ní Česko má.

První podezření na opičí neštovice v Česku prověřoval Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve spolupráci s infekční klinikou pražské Fakultní nemocnice Bulovka před několika dny, testy však nemoc neprokázaly. První pacient s touto nemocí v České republice tak byl oficiálně potvrzen v úterý a aktuálně je v péči lékařů v Ústřední vojenské nemocnici.

"Mohu potvrdit, že v České republice je prokázán první případ opičích neštovic," uvedl pro Seznam Zprávy Pavel Dlouhý, předseda společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Mezi první příznaky podle webu SZÚ patří horečka, zimnice, bolesti hlavy nebo svalů, po jednom až třech dnech se objeví typická vyrážka. Ta často postihuje nejprve obličej, poté se šíří i na další části těla. Prevencí proti opičím neštovicím by podle epidemiologa Romana Prymuly mohla být vakcína proti neštovicím pravým.

"My máme jako jedna z mála zemí vakcínu proti pravým neštovicím. A přestože její účinnost za ty desítky let, co se pravé neštovice nevyskytují, mírně poklesla, tak je stále funkční a použitelná. V literatuře se uvádí, že vyvolává ochranu i proti těm opičím, protektivita je odhadována někde kolem 85 procent," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Nemoc obvykle trvá dva až čtyři týdny, většina pacientů se uzdraví. Studie z Afriky prokázaly smrtnost asi 3,6 procenta, u neočkovaných proti pravým neštovicím až deset procent. Poprvé bylo onemocnění člověka nahlášeno v roce 1970 v Demokratické republice Kongo, následně v dalších zemích střední a západní Afriky. Zatím lze jen diskutovat nad tím, pro koho nemoc znamená zvýšené nebezpečí.

"V ohrožení jsou ti, kteří mají nějaký defekt imunity, spekulovat ale třeba o tom, jestli se to více týká určité věkové skupiny, bych nechtěl. Jsme v iniciační fázi, celosvětově je prvních zhruba sto případů a uvidíme, jakým způsobem bude docházet k nárůstům a jestli se podaří ty případy izolovat. Oproti covidu je tady mnohem nepříjemnější to, že ti lidé jsou, aniž to víme, infekční dlouho dopředu," upřesnil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz, v čem tkví problematika opičích neštovic.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.