V lese na vás číhá smrt: Tohle jsou 3 nejjedovatější houby v Česku, které mají ale skvělou chuť
Podle lidí, kteří přežili jejich toxicitu, jde o houby s neskutečně skvělou chutí. Možná o to víc jsou zákeřnější. Řeč je třeba nejjedovatější houbě světa muchomůrce zelené, kterou právem mnozí přezdívají "kalich smrti". Nebo Čepičatce jehličnanové, kterou si mnozí spletli a šlo jim rozhodně o život. Podíváme se na to, co nejjedovatější houby Česka v lidském těle dokáží napáchat za zlo.
Houbařská sezóna začala. Řada lidí se chlubí se svými úlovky. Mezi ně patří řada hřibů, kozáků, babek a dalších. Jenže v košíku se mohou objevit i takové, které lze lehce zaměnit. A pro méně zkušené houbaře znamenat smrtelné nebezpečí.
Faloidní-hepatorenální syndrom 7-13 hodin: Úporné zvracení a průjmy, 24-36 hodin: Závažné poškození jater a ledvin s možností úmrtí
Mochomůrka zelená:
Tato houba je rozhodně nejjedovatější a v lidském těle zároveň nejzákeřnější. A to kvůli její toxicitě, která z těla vylučuje dlouho. Pokud ji sníte a podaří se vám překonat první nevolnost s průjmy a nejdete k doktorovi, je zle. Jed začne nezvratně poškozovat játra i ledviny a dospělý člověk během 5-7 dnů umírá. Jedna velká plodnice může zapříčinit smrt i několika lidí.
Nejčastěji si ji lidé zamění se žampióny, holubinkami, bedlami, mladé plodnice se mohou podobat pýchavkám. Zásadním rozpoznávacím znakem muchomůrky zelené je to, že vyrůstá z „kalichu smrti“, tedy pochvy.
Čepičatka jehličnanová:
Nenápadná houba v sobě skrývá skutečně velké množství toxinů, které jsou v podobném množství jako má mochomůrka zelená. Stačí málo a člověk se velmi rychle může ocitnout na smrtelné posteli.
Nejčastěji ji lidé zaměňují s opěnkou měnlivou. Jak je rozeznat? Podle prstýnku a šupinek u opeňky měnlivé, čepičatka jehličnanová má zase rýhovaný okraj klobouku a bíle šupinkatý až vláknitý třeň, případně hrbolek na klobouku. Rozhodujícím poznávacím znakem je podle mykologů jejich vůně. Opeňka má vůni houbovou a čepičatka jehličnanová voní po mouce...
Mykoatropinový-neurotoxický syndrom - 0,5-2 hodiny: Slinění, slzení, kolikovité bolesti břicha, mióza (zúžení zornic), excitace (vzrušivost), tachykardie (zrychlení tepu), hypotenze (nízký krevní tlak), halucinace, depersonalizace (pocity odosobnění), křeče, kóma
Muchomůrka tygrovaná (panterová):
Tato prudce jedovatá houba obsahuje jed, který způsobuje těžké psychotropní otravy. Začne působit za půl až za 4 hodiny. A největší riziko představuje pro lidi s kardiovaskulárními problémy.
S čím se nejčastěji zaměňuje: Lidé ji často považují za jedlou muchomůrku šedivku nebo za chuťově výtečnou růžovku. Jak ji odhalit? Růžovka a šedivka mají rýhovaný prstenec. Muchomůrka tygrovaná má prstenec hladký a její kalich má přechod. Růžovka také při řezu získává oranžový, načervenalý nebo růžový nádech.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.