V nouzi poznáš přítele: Drogové kartely v koronavirové krizi posílají Mexičanům potraviny

Drogové kartely myslí na lidi.
Drogové kartely myslí na lidi.
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 4. 2020

Koronavirové krize v některých oblastech Mexika využívají drogové kartely, které distribuují mezi chudé obyvatele krabice s potravinami a nálepkou s názvem svého gangu. S informací přišla v úterý agentura Europa Press a některá mexická média.

Na sociálních sítích se objevily snímky, na nichž si chudí vesničané rozebírají krabice s potravinami. Podle tamní médií jsou v krabicích sušenky, olej, polévky, cukr, káva či mléko a na krabicích jsou nálepky s nápisem Kartel ze Zálivu na pomoc Ciudad Victoria. To je hlavní město mexického státu Tamaulipas, který leží u hranic se Spojenými státy. Právě v něm operuje tento drogový kartel, který vznikl už ve 30. letech minulého století.

Balíky s jídlem podle agentury Europa Press distribuují i členové aliance nazvané Cárteles Unidos (Spojené kartely), které působí na jihozápadě Mexika ve státě Michoacán.

Chtějí získat přízeň lidí

Podle místních médií nejde o první situaci, v níž se drogové kartely snaží získat přízeň mezi chudými Mexičany. Například v roce 2013 takto distribuovali potraviny také členové Kartelu ze Zálivu ve státě Tamaulipas po hurikánu Ingrid.

V Mexiku, které má asi 126 milionů obyvatel, se dosud potvrdilo na 2500 případů nákazy koronavirem a asi sto lidí na covid-19 zemřelo. Vláda sice nenařídila celonárodní karanténu, ani noční zákazy vycházení jako řada jiných zemí regionu, ale omezení volného pohybu zavedly jednotlivé státy federace. Řada Mexičanů tak přišla o zdroj obživy.

GALERIE: Kartely zásobují lidi. Je v balíčkách i něco navíc?

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.