V pátek přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl pod stovku

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 19. 6. 2021

V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných klesl pod stovku. Na 100.000 obyvatel připadá za týden devět nakažených, stejně jako předchozí den. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie zůstává na hodnotě 0,66. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Počty nově potvrzených případů v zemi i hospitalizací se pohybují na úrovni loňských prázdnin. Příznivé situaci podle odborníků pomáhá hlavně čím dál vyšší proočkovanost populace - aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu má přes 4,6 milionu Čechů. Rizikem jsou ale nakažlivější mutace viru, které mohou epidemickou situaci znovu zhoršit.

Ještě na začátku letošního března v Česku denně přibývalo až téměř 17.000 případů nákazy. Výrazně se od té doby snížila také úmrtnost, v uplynulém týdnu umíralo méně než pět lidí s prokázanou nákazou za den. V březnu bylo denně až kolem dvou stovek zemřelých.

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, covid prokazatelně prodělalo přes 1,66 milionu lidí, bezmála 98 procent z nich se mezitím vyléčilo a 30.278 nakažených zemřelo. V nemocnicích je nyní 99 lidí s covidem, ve vážném stavu bylo v pátek 14 z nich. Statistiky ale nezahrnují ty, kteří už jsou sice na covid negativní, dál ale mají vážné zdravotní potíže a vyžadují intenzivní nemocniční péči.

Letní vlna covidu v Česku druhým týden v řadě zpomaluje. Testy potvrdily za posledních sed...

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, zůstává stejně jako předchozí den na 0,66. Pod hodnotou jedna, což ukazuje zpomalování šíření epidemie, se drží od poloviny dubna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.