V sobotu přibylo 159 nakažených, reprodukční číslo je nejvyšší od začátku roku

Léčba covid - Ilustrační snímek
Léčba covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 11. 7. 2021

V sobotu přibylo v Česku 159 případů nemoci covid-19, to je o 35 víc než před týdnem. Pokračuje tak nárůst nakažených v mezitýdenním srovnání. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie stouplo na téměř 1,35 a je nejvyšší od začátku roku. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, ale klesl. Ministerstvo zdravotnictví jich nyní podle údajů na webu eviduje 25, z toho tři ve vážném stavu. V pátek bylo hospitalizovaných pacientů s koronavirem 35, minulou sobotu 27. Za posledních šest dní statistiky dosud neregistrují žádné úmrtí s covidem, v předchozích dnech jen sporadicky. Pro ŽivotvČesku.cz současnou mutaci delta zhodnotil epidemiolog Rastislav Maďar (48).

V uplynulých sedmi dnech připadá nyní v Česku na 100.000 obyvatel zhruba 12 nakažených, stejně jako předchozí den, před týdnem bylo takzvané incidenční číslo devět. Nejhorší situace je dál v Praze s 36 případy, následuje Plzeňský kraj s 27. Na druhém konci žebříčku je Karlovarský kraj, kde připadají zhruba tři nemocní s covidem-19 na 100.000 obyvatel.

Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, koho může nová varianta viru ohrozit. "Varianta delta představuje riziko pro všechny neimunní. Stále platí, že opatrné by měly být zejména osoby s chronickou nemocí a vyšším věkem, tito lidé jsou však z velké části už chráněni. Nárůst nemocnosti a a hospitalizací je nyní vidět na mladších věkových skupinách více, než tomu bylo v minulosti. V Německu již delta dominuje a ještě v letních měsících to může nastat i u nás," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog.

Od začátku epidemie se v České republice koronavirus prokázal u téměř 1,7 milionu lidí, z toho asi 98 procent z nich se vyléčilo a 30.331 s potvrzeným onemocněním covid-19 zemřelo.

Epidemická situace je v poslední době kvůli šíření mutace delta znovu riziková. Pro prokázání bezinfekčnosti na covid-19 proto už nestačí uplynutí tři týdnů od první dávky očkování. Za bezinfekční jsou považovaní lidé až po 14 dnech po dokončeném očkování, tedy nejběžněji po druhé dávce vakcíny, nebo pokud jsou maximálně 180 dní po prodělání nákazy. Jinak se musí prokázat negativním testem. Podle odborníků se nyní šíří nákaza nejvíc mezi mladými lidmi, kteří jsou málo proočkovaní. Očkovat se v Česku mohou lidé od 12 let.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce kvůli nárůstu počtu nových případů koronaviru více kontrol dokumentů o bezinfekčnosti v klubech. Požádá o ně hygieniky a policii, řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. Epidemická situace se podle něj zhoršuje hlavně v Praze, částečně ve Středočeském a Plzeňském kraji. Největší nárůst je ve věkové skupině 16 až 20 let.

Na Nový rok laboratoře v Česku odhalily 1088 případů koronaviru, úplně stejně jako před tý...

Odborníci upozorňují, že v současné situaci není možné posuzovat situaci plošně. Podle dřívějších slov ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška, je třeba stav hodnotit po krajích nebo lépe po okresech a jednotlivých obcích s rozšířenou působností.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.