Válka a Vánoce: Andor Šándor nepředpokládá, že boje poleví. Půjde o pozice

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 12. 2022

Podle generála v záloze a politického komentátora Andora Šándora (65) rusko-ukrajinský konflikt nejpravděpodobněji nepoleví ani v rámci vánočních svátků. A to nejen běžných, ale i pravoslavných. Důvodem podle něj je, že jde zejména o poziční válku, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Téměř všechny ruské regiony se rozhodly částečně zrušit slavnostní akce k vítání nového roku, hlavně ohňostroje a firemní večírky. Část akcí se nicméně uskuteční, a to hlavně ty, které jsou určeny dětem, napsala dnes agentura TASS s odvoláním na regionální úřady. Deník Kommersant dal rušení oslav do souvislosti se »speciální vojenskou operací na Ukrajině«, jak Moskva nazývá válku Ruska proti sousední zemi, která si už vyžádala desítky tisíc životů.

"Myslím si, že rusko-ukrajinský konflikt není typ války, který jsme viděli především v Bosně a Hercegovině, kdy Srbové stříleli muslimy od pondělí do pátku, pak šli na víkend domů a půjčili tanky Chorvatům, kteří je dál »mydlili«. Tady to tak určitě nebude. Neumím říct, jestli někdo z mužů na frontě dostane nějakou dovolenou, ale je potřeba přemýšlet tak, že tento konflikt je o zásadním držení pozic. Osobně nepředpokládám, že by došlo k nějakému zastavení bojů," odhadl pro ŽivotvČesku.cz zkušený bezpečnostní expert.

Vítání nového roku představuje v Rusku největší svátek roku a z mohutných oslav se nejrozlehlejší země světa tradičně vzpamatovává několik dnů. Novoroční stromeček představuje pro děti obdobu středoevropských Vánoc. Ty pravoslavné ostatně následují týden po silvestru.

Novosibirsk, který má letos být »novoročním hlavním městem Ruska«, se oproti očekávání rozhodl seškrtat výdaje na oslavy. Ušetřené miliony poputují k rodinám vojáků povolaných do bojů v rámci mobilizace.

"Určitě do doby, než u nich nastanou svátky, tak k ničemu v rámci konfliktu - k nějakému mírovému posunu - nedojde, to nejpravděpodobněji určitě ne. A jestli se strany dohodnou, jako se dříve dohodly, že jeden den si dají »pauzu«, to netuším. Animozita, kterou Rusové na Ukrajině způsobili, je tak obrovská, že si neumím představit, že by s nimi Ukrajinci byli ochotni jakkoliv jednat," dodal pro ŽivotvČesku.cz generál a politický komentátor Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.