Válka na Ukrajině je věc ega jednoho prezidenta a fanatiků, kteří by nejraději rozpoutali třetí světovou válku, říká poradce generála Petra Pavla

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 1. 2023

Ruské síly a žoldnéři z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny pravděpodobně ovládají většinu obydlených částí města Soledar v Doněcké oblasti, o který obě strany v současnosti svádějí prudké boje. Ve své pravidelné zprávě to uvedlo britské ministerstvo obrany s odvoláním na informace zpravodajských služeb. Podle generálního štábu ukrajinské armády Rusko provádí velké ofenzivy ve třech částech východní Ukrajiny - u Bachmutu, Avdijivky a Lymanu - a soustředí své úsilí na obsazení celé Doněcké oblasti. Diplomat Petr Kolář (60), který je poradcem prezidentského kandidáta Petra Pavla (61), pro ŽivotvČesku.cz na dotaz uvedl, co je hnacím motorem obou válčících stran, které ani téměř po roce nedokázaly najít řešení v podobě diplomatických jednání.

Šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v úterý večer podle ruské agentury TASS prohlásil, že jeho bojovníci mají nad Soledarem plnou kontrolu. V centru města podle skupiny ještě bojuje obklíčená skupina ukrajinských vojáků, která dostala do půlnoci ultimátum, aby se vzdala. Ukrajina Prigožinovo vyjádření zatím nekomentovala. V průběhu včerejšího dne uváděla, že ukrajinští vojáci mohutné ruské ofenzivě stále odolávají.

Britské ministerstvo obrany označilo dobytí Soledaru ležícího přibližně deset kilometrů severně od Bachmutu za pravděpodobně hlavní bezprostřední operační cíl Ruska, které se tak pravděpodobně snaží obklíčit Bachmut ze severu, a tím narušit ukrajinské komunikační linie.

Kdy nastane v konfliktu stav, že obě strany začnou přemýšlet nad ukončením bojů, je podle zkušeného diplomata Petra Koláře těžké přesně odhadnout, obecně to ale bývá, když konflikt už mnohé nenabízí.

"Pokud jedna z těch stran, že už na bojišti více dosáhnout nemůže, než dosáhla, tak přichází čas na diplomatická jednání a kompromisy. Do té doby žádná jednání ani kompromisy očekávat nemůžeme," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný velvyslanec ve Švédsku, Irsku, USA a Rusku.

Redakce se Petra Koláře dotázala i ohledně motivace prodlužování války - zda hlavní roli hraje ego. "V případě Ruska to je věc ega jednoho prezidenta a jeho nejbližšího okolí - těch fanatiků, kteří ho podporují za všech okolností - ruských nacionalistů, a těch, kteří jsou dokonce radikálnější než Putin sám. Tedy těch, kteří by rozpoutali jaderný armagedon a třetí světovou válku, v případě Ukrajinců to je věc národa. Tam je opravdu demokraticky zvolený prezident, který pokud by se rozhodl ukončit boje a začít vyjednávat, tak k tomu musí mít mandát občanů, v takovém případě bychom mohli očekávat referendum o tomto záměru," dodal mezinárodně uznávaný diplomat.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pondělním večerním poselství zmínil boje o Soledar, kde podle něj už nestojí žádné zdi. Zároveň řekl, že Ukrajina díky vytrvalosti svých vojáků v Soledaru získala dodatečný čas a sílu, zatímco Rusko jen ztratilo tisíce vojáků kvůli kousku zničeného území.

Podle ukrajinského generálního štábu se Rusko zjevně snaží dostat až na administrativní hranici Doněcké oblasti, ovšem tyto snahy jsou neúspěšné.

Generální štáb rovněž uvedl, že Rusko během pondělí provedlo osm raketových a dalších 31 vzdušných útoků. Třiašedesát útoků s pomocí raketometů pak bylo namířeno i na civilní infrastrukturu v různých částech Ukrajiny, například v Charkově, Chersonu, Kramatorsku i v Doněcké oblasti. V Očakivu v Mykolajivské oblasti jeden útok raketou v pondělí zranil 15 lidí včetně dvouletého dítěte.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.