Válka na Ukrajině přes zimu otestuje jednotu Evropy. Podle experta ale Rusko začíná krvácet zevnitř
Měla to být rychlá »speciální vojenská operace«, ale nakonec se z toho stala válka, která na konci nadcházejícího února bude trvat přesně rok. V současnosti to tedy spíše vypadá, že došlo k přehodnocení situace a novou strategií ruského prezidenta Vladimira Putina (70) je válku na Ukrajině spíše co nejvíce natáhnout. Zejména zima bude testem pro Evropu v rámci jednoty. Ekonomická a energetická krize je totiž tím, na co Rusko sází - že Západ omezí vojenskou i finanční podporu Ukrajině. Podle vojenského analytika a odborníka v bezpečnostní oblasti Josefa Krause je sice Rusko poměrně navenek odolné po stránce morálu v těžkých časech, ale lékařskou terminologií dlouhé válčení mu způsobuje vnitřní krvácení, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.
Evropská komise navrhuje rozšířit protiruské sankce o 200 lidí a firem, a to včetně tří ruských bank. Žádá také nové kontroly a omezení vývozu chemikálií, nervově paralytických látek, elektroniky a IT komponentů, které by mohly být použity Ruskem ve válce proti Ukrajině. Návrh devátého sankčního balíku před víkendem představila předsedkyně EK Ursula von den Leyenová.
Zákazem transakcí s dalšími třemi bankami, včetně Ruské regionální rozvojové banky (RRDB), chce Evropská komise zavřít zdroj peněz pro ruského prezidenta Vladimira Putina. Dále chce EK také zamezit přístupu Ruska k dronům a bezpilotním letounům, které Moskva používá na Ukrajině. Navrhuje zakázat přímý vývoz motorů pro drony do Ruska i do třetích zemí, jako je Írán, které by je mohly Rusku dodávat, uvedla šéfka EK.
Předchozí, tedy osmý sankční balík, Evropská unie přijala na začátku října. I když Rusko sankce ekonomicky pociťuje, zatím jejich dopad není ale tím, že by přinutil šéfa Kremlu k ukončení válečné invaze. Naopak Putin velmi pravděpodobně sází na to, že jednotu Evropy naruší zima - tedy energetická a ekonomická krize, která může některé evropské státy odradit od další podpory Ukrajině.
"Rusko má jiný politický potenciál zvládat tyto věci než Evropa. Obecně je Rus zvyklý si odříkat, jeho životní úroveň nespadla tak dramaticky, jak by mohla v případě Evropy, ale především to není demokracie. To znamená, když to zjednodušeně uvedu, že názor lidí tam v rámci jejich systému v podstatě nemusí nikoho zajímat, není to jako v Evropě, kde ekonomický otřes může s velkou pravděpodobností znamenat pády vlád, nové volby a další věci, které mohou vést k omezení podpory Ukrajiny," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity.
Na unijním sankčním seznamu by podle nového návrhu mohly figurovat poslanci ruské Státní dumy, ministři i regionální politici nebo představitelé armády. Cílí na klíčové osoby podílející se na brutálních a záměrných raketových úderech Ruska proti civilistům, na únosech ukrajinských dětí do Ruska a na krádežích ukrajinských zemědělských produktů, uvedla šéfka unijní exekutivy.
Podle odborníka na válečné konflikty se sice Rusko snaží odolávat tlaku, který způsobují ekonomické sankce Západu a také každý úspěch ukrajinských vojenských sil v rámci bojů, ale nic není věčné.
"I když jde o autoritářský systém, tak se ukazuje, že zásoby nejsou nevyčerpatelné - zejména v rámci pokročilejších a modernějších systémů. V současnosti Rusko přechází hodně na zastaralou výzbroj, na záležitosti, které jsou spíše plošného charakteru. To znamená žádná chytrá munice, naváděná, ale spíše plošné bombardování celého území a podobně. A pak je tady také samotný problém s lidským materiálem. Už se začalo hovořit v Rusku o další fázi mobilizace, což samozřejmě způsobí řadu vnitřních problémů, logistických z vojenského hlediska, ale také politických, protože lidem se do toho nebude chtít, když vůbec nevědí, proč vstupovali do toho konfliktu," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus. Svými slovy tak poukázal na to, že po necelém roce bojů Ruská federace rozhodně není v nejlepší kondici a zcela jistě další měsíce války budou tím, co bude bolet nejen Evropu, ale i iniciátora války.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.