Válka obnažila slabost Miloše Zemana. Prezident Zelenskyj je poučením pro českou politiku, říká Roman Šmucler s tím, koho mají lidé příště volit

Miloš Zeman a hradní mluvčí Jiří Ovčáček
Miloš Zeman a hradní mluvčí Jiří Ovčáček
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 12. 3. 2022

Hrubost, překrucování, urážení nebo orientace na Rusko a Čínu. To je jen část toho, za co se po dobu jeho úřadování snášela od části společnosti kritika na prezidenta Miloše Zemana (77). A byť se i jeho velcí kritici většinou shodnou, že je prezident velmi dobrý řečník, výtky se nesly i na způsob jeho komunikace s veřejností. Pozoruhodné porovnání v tomto směru přinesl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler (52).

Prezident Miloš Zeman zažívá v posledním roce svého vládnutí hodně turbulentní období. Přestože z dlouhodobé podpory Ruska po invazi na Ukrajině vycouval a agresi tvrdě odsoudil, je to podle jeho odpůrců pozdě a škody, které tím v minulosti napáchal, už podle nich nejdou vrátit. Nestačilo ani to, že svůj protějšek Vladimira Putina (69) nazval šílencem nebo de facto umožnil zájemcům z Česka jít bojovat v řadách ukrajinské armády s příslibem beztrestnosti při návratu abolicí, uvedl to minulý týden po schůzce s hlavou státu premiér Petr Fiala (57).

"Je dobře, že prezident Zeman otočil, ale nemohu zapomenout, kdo u nás před agresivním a imperialistickým chováním Vladimira Putina dlouhá léta zavíral oči," reagovala třeba předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová na Twitteru.

Terčem kritiky je dlouhodobě i způsob komunikace prezidenta a jeho kanceláře s veřejností. Ačkoli je prezident na jednu stranu oceňován, že při projevech většinou mluví spatra a svá slova přesně cílí, na druhou se nevyhýbá hrubosti, vulgaritám a urážení svých oponentů. Při hospitalizaci hlavy státu v Ústřední vojenské nemocnici na podzim minulého roku pak veřejnost neměla o prezidentově stavu žádné oficiální informace několik dní.

Netradiční názor do této diskuze přinesl vysokoškolský pedagog a podnikatel Roman Šmucler, který svůj pohled opřel o aktuální dění právě na Ukrajině. "Prezident Zelenskyj je velkým poučením pro českou politiku, protože ukazuje, že dnes se ta politika rozhoduje na sociálních sítích. Naprosto klíčové je, jaký o dané věci vytvoříte mediální obraz. Když se stal ukrajinským prezidentem herec, který hrál prezidenta, tak to vypadalo trochu směšně. On ale krom velké odvahy ukázal i ohromnou schopnost mluvit k lidem. Pokud jsme se tedy někdy v Česku bavili o tom, že by měl mít náš prezident třeba právnické vzdělání, tak tady se ukazuje, že jsou to spíš mediální studia," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.   

"V dnešní době je prostě často důležitější, jak věci vypadají, než jak skutečně jsou. Jinými slovy to ukazuje, jak je mediální obraz strašně důležitý. Berme to jako ponaučení, abychom si příště zvolili prezidenta, který s námi bude lépe komunikovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz od roku 2017 prezident České stomatologické komory.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.