Varianta, že Ukrajinci podniknou útok a začnou válčit v Rusku: Odpověď dal exšéf vojenské rozvědky Andor Šándor, úplně to nevyloučil
Rusko má před sebou v souvislosti se svým vojenským tažením na Ukrajinu nelehký cíl. Přehodnotilo svoji vojenskou strategii a soustředí se na zábor východu země, do které spadá oblast Donbasu. Muži prezidenta Vladimira Putina (69) to musí stihnout do začátku května, uvedla stanice CNN s odvoláním na nejmenované americké činitele, jejichž informace pocházejí údajně z amerických tajných služeb. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta a generála v záloze Andora Šándora (64) s dotazem, jak moc je pravděpodobná varianta, že by Ukrajinci přešli do ofenzívy a začali válčit na ruském území.
V Rusku se 9. května slaví konec druhé světové války neboli Den vítězství. Od začátku invaze na Ukrajinu, která byla zahájena 24. února se vojsku Vladimira Putina na území sousední země nepříliš daří v bojích. Po více než měsíci krveprolití nedokázalo dobýt Kyjev, neudrželo ani řadu pozic, kdy Ukrajinci přešli do mírné protiofenzívy. Po technické stránce se Rusové potýkají s komplikacemi v souvislosti s logistikou a zásobami.
Šéf Kremlu je tak pod stále větším tlakem, aby ukázal, že Rusko přeci jen dosáhlo vítězství, uvedla to americká stanice CNN s odkazem na informace amerických tajných služeb, podle nichž někteří představitelé tvrdí, že právě 9. května chce ruský prezident oslavit alespoň částečné vítezství ve válce na Ukrajině. Jiní představitelé ale uvádí, že i když se ve zmíněný den koná ruská oslava, skutečné vítězství může být ještě vzdálenější.
V současnosti se očekává, že největší boje se »odehrají« o Doněckou a Luhanskou oblast, které krátce před před zahájením invaze Vladimir Putin uznal jako samostatné lidové republiky.
Laickou otázkou je, proč Ukrajina nepodnikne útok na území Ruské federace, což by podtrhlo dosavadní úspěchy, kdy se vojákům prezidenta Volodymyra Zelenského (44) dařilo velmi efektivně odrážet útoky agresora.
"Nejde o moc pravděpodobnou variantu, protože se v současnosti mohou dostat na ruské území jen letectvem, a to ještě vrtulníkovým. V zásadě se nemají jak dostat přes jihovýchodní část, kde jsou Rusové. Je tedy otázka, odkud by zaútočili na ruské území jinak, než aby to provedli vojskovým letectvem. Tedy tato varianta, ohledně dotazu, zda se může válka přesunout na území Ruska po ofenzívě Ukrajiny, mým pohledem není úplně reálná, ale abych byl objektivní, není ani plně vyloučena, ale procentuálně je spíše mizivá," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený politický komentátor a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor s tím, že útok by se dal provést ještě na lodě Rusů.
"Ukrajinská armáda může zasáhnout ruské cíle v Černém moře svými protilodními střelami Neptun s dosahem 300 kilometrů. Teoreticky by mohli použít i střely Točka, o jejichž dislokaci nemám představu, velmi pravděpodobně by ale nepronikly protivzdušnou obranou Ruska," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert.
Britské ministerstvo obrany uvedlo, že Rusko během uplynulého týdne zvýšilo aktivitu letectva na jihovýchodě Ukrajiny. Toto upozornění je v souladu s nejnovějším varováním Volodymyra Zelenského, podle něhož se nyní ruské síly zaměří na ovládnutí východní a jižní části země.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.