Ve středu přibylo 7682 případů covidu, nejméně za všední den od 1. listopadu

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Redakce |
[email protected]
Publikováno: 23. 12. 2021

Ve středu přibylo v Česku nejméně případů covidu ve všední den od 1. listopadu, tedy za posledních víc než sedm týdnů. Testy odhalily 7682 nakažených, skoro o čtyři tisíce méně než před týdnem. Dál zvolna ubývá lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích. Uplynulý den jich bylo 4453, před týdnem asi o 1400 víc. Počet covidových pacientů ve vážném stavu klesl za sedm dní z téměř tisícovky pod 800, vyplývá ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

Nemocnice ale počty hospitalizovaných ještě zpětně dohlašují, čísla tak mohou být ve skutečnosti vyšší.

Setrvale se snižuje i tzv. incidenční číslo, tedy počet případů za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel. K dnešku činí 526 případů, ve stejný den předchozího týdne bylo zhruba 750.

Epidemie v zemi zpomaluje čtvrtý týden v řadě. Panují ale obavy, že nakažlivější varianta omikron může příznivý vývoj zvrátit. Vláda kvůli tomu zpřísnila na přelom roku režim na hromadných akcích či v restauracích. Ve školách se v první polovině ledna budou testovat dvakrát týdně všichni, tentokrát bez ohledu na to, zda jsou očkovaní nebo po covidu.

Novým koronavirem se v zemi od loňského března prokazatelně nakazilo přes 2,4 milionu lidí, z nich 35.585 zemřelo. Do poloviny prosince umírala denně víc než stovka nakažených, od té doby se počty zemřelých pohybují v desítkách denně.

Snížit riziko úmrtí, těžkého průběhu i hospitalizace má očkování. Od konce loňského prosince zdravotníci v ČR podali už víc než 15 milionů dávek vakcín, plně naočkováno je přes 6,6 milionu lidí, víc než dva miliony z nich si přišlo pro posilující dávku vakcíny. Ve středu bylo podle dosavadních údajů naočkováno 72.700 lidí, asi o 20.000 méně než o týden dřív. Většina dávek v poslední době připadá na ty posilující.

O oslabování epidemie svědčí i to, že pozitivita provedených testů se v poslední době pozvolna snižuje. Týdenní průměr pozitivních testů u diagnostických indikací, tedy u lidí s příznaky, klesl pod 25 procent, ještě na začátku prosince se přitom nákaza prokázala u každého třetího testovaného. V případě epidemiologické indikace, kdy se testuje po rizikovém kontaktu, se pozitivita drží kolem 11 procent. U nejčastějšího preventivního a plošného testování se covid prokáže u méně než pěti procent vzorků.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.