Prymula pro ŽvČ: Větší strašák než koronavirus: Vědci se bojí nového superviru, který vznikne mutací ptačí chřipky H5N1 a viru H1N1

Svět se obává mutace chřipkových virů.
Svět se obává mutace chřipkových virů.
Foto: pixabay.com / Archiv
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 5. 2020

Koronavirová pandemie zasáhla celý svět. Mnozí ale kvůli onemocnění COVID-19, který právě nový typ koronaviru způsobuje, zapomněli na mnohem větší nebezpečí. Tím je mutace viru ptačí chřipky H5N1 s virem prasečí chřipky H1N1. Pokud by k tomu došlo a v minulosti se toho odborníci už několikrát obávali, došlo by k vytvoření chřipkového superviru. Epidemiolog Roman Prymula pro ŽvČ promluvil o možnosti vytvoření většího strašáka, než jakým je třeba koronavirus SARS-CoV-2.

Málokdo tuší, že někde za rohem se skrývá mnohem větší nebezpečí, než za jaké je považován nový koronavirus. I když novému respiračnímu viru se podařilo na chvíli zastavit celý svět, hrozba kterou představuje mutace dvou chřipkových virů je mnohem větší. Epidemiolog Roman Prymula pro Život v Česku uvedl, k čemu by mohlo dojít.

"Největší obavou už dlouhá léta je mutace ptačí chřipky H5N1. Kdyby zmutovala s virem prasečí chřipky H1N1 a vytvořil by se super virus s přenosností jako klasická chřipka a měl smrtnost jako ptačí chřipka, by by to obrovský problém," míní uznávaný epidemiolog, který v Česku byl klíčovou postavou k potlačení první vlny epidemie koronaviru.

Zatím se ale lidé nemusí bát, že by ke zmíněné mutaci došlo. Člověk ale nikdy neví... "Zatím náznaky nejsou, ale i to je důvod, proč na trzích, když se objeví ptačí chřipka, tak se se vybíjí třeba 120 milionů kuřat. A je to z prostého důvodu, aby při tom pasážování virus nevznikal," vysvětlil Prymula.

Větší nebezpečí

Pokud by se stalo, že by skutečně k mutaci dvou virů došlo, vytvořil by se mnohem nebezpečnjší supervirus, který by měl velmi agresivní vlastnosti. "Pokud by k tomu došlo a vědci se toho velmi obávají, bylo by to rozhodně nebezpečnější než koronavirus. Je potřeba říct, že chřipkové vakcíny se dají připravit, protože by se tvořily modulárně. Vědci dnes ví, jak vypadá a vrazil by se do vakcíny jen antigen. Takže by se do vakcíny vložil H5N1 z toho zmutovaného viru a vakcína se udělá mnohem rychleji," podotkl Prymula s tím, že pak by záleželo, jak by supervir mutoval. Jisté je, že by za sebou nechal pořádnou spoušť.

"Jde o chřipkové viry. Jde o stejný typ viru, který se liší v hemaglutininu (látka, která způsobuje shlukování červených krvinek k sobě - pozn. red.), jsou k sobě velmi blízko a kdysi hrozila mutace těchto dvou virů, ale naštěstí nenastala. Došlo by k opravdu vážné situaci," dodal Prymula pro ŽvČ.

Co byste o viru měli vědět:

Mutace: Velmi snadno může nastat situace, kdy virus A/H1N1 geneticky zmutuje ve zcela jiný kmen viru. Největší obavy mohou být z mutace dvou virových kmenů a sice viru prasečí chřipky H1N1 a viru ptačí chřipky H5N1.

Léčba: Proti onemocnění způsobenému virem H1N1 se nejčastěji používá léčivá látka oseltamivir obsažená v léčivých přípravcích jako Relenza nebo Tamiflu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.