Vicepremiér Vít Rakušan promluvil o faktoru Putin. V současnosti se s válečnými uprchlíky z Ukrajiny počet obyvatel v ČR blíží historickému maximu

Petr Fiala a Vít Rakušan
Petr Fiala a Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2022

Válka a s ní související masivní migrace lidí zahýbala s českými statistikami. V současnosti se počet lidí, kteří jsou na území České republiky, blíží historickému maximu. Ukazují to data Českého statistického úřadu a ministerstva vnitra. Celkový součet, pokud jde o uprchlíky z Ukrajiny a občany ČR, je aktuálně 10,835 milionu. Ministr vnitra a vicepremiér Vít Rakušan (43) pro ŽivotvČesku.cz odpověděl na dotaz, zda očekává další příliv uprchlíků před válkou a vysvětlil, co označuje jako »faktor Putin«.

Do stávajících statistik se počítají lidé s českým občanstvím a cizinci s trvalým pobytem. Podle dat ministerstva vnitra z minulého týdne bylo v Česku s udělenou dočasnou ochranou 322 822 Ukrajinců, kteří uprchli před válkou. Podle údajů Českého statistického úřadu žilo v ČR k úvodu ledna 10 milionů a 524 tisíc lidí. Jde o téměř stejné množství obyvatel, jakými disponovaly Čechy, Morava a Slezsko před začátkem druhé světové války.

Podle ministra vnitra je v současnosti ohledně nově příchozích lidí z Ukrajiny situace stabilní. "Zatím se zdá, že situace stabilizovaná je. Pokud by v rámci válečného konfliktu zůstala situace taková, jaká je, tak nepočítáme s další masivní vlnou příchozích, ale jak já vždy říkám, tak »faktor Putin«, tedy nevyzpytatelnost jeho kroků, nějaká eskalace toho konfliktu, tak to riziko tady samozřejmě ve vzduchu stále je. Spíše řada lidí z Ukrajiny má tendence se vracet domů, zkontrolovat svůj majetek a podobně. Tedy v současné době situace stabilizovaná je, ale opět zopakuji, »faktor Putin« tady bohužel zůstává," řekl pro ŽivotvČesku.cz Vít Rakušan ohledně aktuálního stavu v České republice v souvislosti s masivní migrační vlnou lidí utíkajících před válkou.

S náporem uprchlíků si musely poradit především školy, víc práce mají například i lékaři, firmy ale na druhou stranu snáze hledají nové zaměstnance. Podle údajů ministerstva školství bylo na začátku dubna v mateřských školách už přes tři tisíce a v základních školách pak 13 000 ukrajinských dětí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.