Vláda napravuje chyby a začíná jasně vysvětlovat občanům: Cílené lhaní může být trestný čin, informuje Rakušanova kampaň. Už běží další za 22 milionů

Petr Fiala a Vít Rakušan
Petr Fiala a Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 6. 1. 2024

Komentář Jiřího Ovčáčka: Na sociálních sítích to zase vře nespokojeností. Nelibost mezi některými uživateli vyvolal vládní plakát s heslem »Cílené lhaní může být trestný čin. Policie se zabývá záměrným šířením nepravd«. Někdo cítí závan dob před rokem 1989, jiný se rozčiluje, proč kabinet vydává finanční prostředky na takové kampaně, jiný se ohání předvolebními sliby vládních stran. Jde ale opět o heslovitou kanonádu, která se vyhýbá hlavní otázce. Jak by měla demokratická společnost řešit situace, kdy dochází ke zjevnému lhaní. A to je otázka, kterou si položila redakce ŽivotvČesku.cz.

S příchodem roku 2024 spouští vláda Petra Fialy další vlnu kampaně Česko informuje, jak uvedl zpravodajský server Novinky.cz. Představeny budou legislativní změny, občany bude kampaň oslovovat do června, tedy do času voleb do Evropského parlamentu. A to zejména kvůli tomu, že vláda je často terčem kritiky kvůli špatné komunikaci. Kampaň bude stát téměř 22 milionů korun (21 925 336 korun s DPH. První část vládní informační kampaně vyšla na více než 21 milionů korun). Krok vyvolává otazníky o efektivitě, které se už objevily u předchozí fáze této vládní kampaně. Velmi citlivě lidé reagují především na stupňující se varování před verbálními trestnými činy, protože zde se pohybujeme doslova na tekutých píscích.

Nepřekvapí proto, že vládní plakát o policejním stíhání lhaní z první části kampaně vybudil například známého lékaře a olympionika Lukáše Pollerta. "Ta naše vláda, ta bude mít s policií velký problém," napsal ironicky na síti X se zjevnou narážkou na to, že vládní strany nakonec nenaplnily své přísliby například v daňové oblasti. Pro spravedlnost nutno konstatovat, že volební kampaň v roce 2021 probíhala před velkou válkou na Ukrajině a následnou energetickou a ekonomickou krizí.

Problém verbálních trestných činů v demokratickém zřízení vyžaduje lékárnické váhy. V totalitním státě se vládní nebo stranická moc na nic neohlíží a za nevhodná slova následoval v minulosti koncentrák, gulag nebo dlouholeté vězení. Jistě panuje všeobecná shoda, že lhát se nemá. Otázkou pro svobodnou společnost je, jak se s takovým jednáním vypořádat. Je jistě velmi lákavé sáhnout po represi, ale to je řešení, které se rychle může zvrhnout v paušalizaci a zneužití. Vždy je nutné posuzovat pečlivě míru společenské nebezpečnosti a zjevné excesy stíhat. Nic z toho ale není skutečným komplexním východiskem a nevede k výsledku.

Společnost totiž nikdy neuhájí svobodu trestáním, ale jedině schopností vést a moderovat otevřenou diskusi na rozličná témata. Jen v takové debatě lze odhalovat zjevné i skryté nepravdy a lži, docházet ke společenskému konsenzu, kultivovat snášenlivost k oponentům a posouvat zemi do budoucnosti. Kompromis by neměl být zapovězené slovo, ale cílem. Trvale udržitelná demokracie vyžaduje nalezení základní národní shody. Ne nadiktované shora, ale nalezené na politickém poli, bez křiku a nátlaku. Je proto nešťastné, pokud ministr vnitra Vít Rakušan volí na adresu otázky verbálních projevů silácká slova a holedbá se novoročním předsevzetím, že bude dělat méně kompromisů.

Demokracii samozřejmě ohrožuje absence jakékoliv diskuse. Pokud budeme přistupovat na hru, že kdo nesouhlasí s některým z kroků vlády nebo má jiný pohled na dění v zahraničí, je to odpudivý dezolát a patří za katr, svobodná debata skončila, je mrtvá. Navíc, silová řešení vedou k protireakci, která je násobně prudká. Vidíme to v Polsku, kde po letité nekompromisní vládě konzervativní strany Právo a spravedlnost zavládla horečná vendeta opozice, která nyní převzala otěže moci. Vidíme to na Slovensku, kde drsné spory a politické praktiky za minulé vlády vedou k pomstě nového kabinetu.

Ne, to opravdu není dobré. A bylo by tragické, pokud by definitivně taková atmosféra pohltila i Českou republiku. Země potřebuje více realismu, méně siláctví, hesel, ideologických frází a producírování na sociálních sítích. Ano, lhát se nemá. Ale ničit v rámci boje se lží svobodnou debatu není řešením, ale cestou do ještě větší lži.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.