Vláda neshledala důvody k odvolání Mlejnka z pozice šéfa rozvědky. Exministryně Alena Schillerová ukázala na premiéra: Vyměnil rozum za klid

Premiér Petr Fiala
Premiér Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 8. 2022

Vláda na dnešním zasedání neshledala důvody k odvolání Petra Mlejnka z pozice ředitele civilní rozvědky. Funkci by nemohl vykonávat, kdyby nezískal prověrku na stupeň přísně tajné, řekl na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (43). Kabinet dnes se šéfem Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) diskutoval v důvěrném režimu. Podle premiéra Petra Fialy (58) mimo jiné vláda obdržela informaci, že Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalou šéfku státní kasy Alenu Schillerovou (58), jak rozhodnutí vlády vnímá.

"My samozřejmě nevíme, co všechno na jednání zaznělo, ale těžko si dokážu představit, že by mohly být vysvětleny desetileté vztahy s Michalem Redlem i společné podnikaní manželky pana Mlejnka s odsouzeným člověkem za korupci a vynášení informací v kauze Vidkun," uvedla v úvodu pro ŽivotvČesku.cz místopředsedkyně hnutí ANO.

O Mlejnkově budoucnosti se hovořilo v souvislosti s jeho kontakty s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který je v kauze Dozimetr obviněn. Rakušan dříve uvedl, že Mlejnek má jeho důvěru. Šéf ÚZSI disponuje prověrkou NATO Secret a bezpečnostní prověrkou na stupeň tajné, o vyšší stupeň zažádal. "Pokud by takovou prověrku (na stupeň přísně tajné) nezískal, tak v té chvíli nemá kompetence k tomu, aby vykonával tuto funkci," uvedl Rakušan.

"Ministr Rakušan i mění verze, kým a jak mu byl pan Mlejnek doporučen a celé to tak působí nedůvěryhodně nejen pro mě, ale i bohužel i pro veřejnost. Teď už je to zodpovědností i premiéra Petra Fialy. Ten však vyměnil rozum za klid ve vládě," dodala v SMS zprávě pro ŽivotvČesku.cz bývalá ministryně na dotaz.

Dnešní diskuse na vládě trvala zhruba 2,5 hodiny, nikdo z členů kabinetu poté nepožadoval Mlejnkovo odvolání, shodli se Rakušan a vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Debata byla velmi důkladná. Členové vlády kladli otázky na všechny problematické body, které se v poslední době objevily v médiích, a na všechny jsme dostali od pana ředitele Mlejnka odpověď," poznamenal premiér Fiala.

"Vláda obdržela informaci, že pan ředitel Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr," oznámil ministerský předseda. Jde o korupční kauzu spojenou s pražským dopravním podnikem, v níž čelí vedle Redla stíhání také bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček. Rakušan později v ČT doplnil, že nyní nemůže o Mlejnkově pozitivní roli při objasňování kauzy říct více než premiér. "Jednali jsme v důvěrném režimu. Byla to informace, kterou jsem měl delší dobu, dnes s ní byla seznámena vláda," uvedl.

Rakušan v ČT také připustil, že ho mrzí pozornost upřená na tajné služby. Doufá, že se situace brzy dostane do běžných kolejí. "Kolem tajných služeb se děje spousta věcí, ke kterým přispíváme mnohdy nějakými výroky či samotnou mediální pozorností," řekl. Připustil, že v nynější atmosféře se dopustil chyby a zmínil jméno v souvislosti s prací v tajné službě. "Zmínil jsem jméno, které jsem zmínit neměl, na vládě jsem se za to omluvil," dodal.

O pravidelných stycích mezi Redlem a nedávno jmenovaným šéfem ÚZSI Mlejnkem informoval minulý týden server Seznam Zprávy. Ve čtvrtek napsal, že podle jeho informací začala GIBS prověřovat podezření, že právě Mlejnek donášel skupině kolem Redla citlivé policejní informace. Inspekce se v pátek proti těmto informacím ohradila a uvedla, že kvůli úniku informací v kauze Dozimetr šéfa rozvědky neprověřuje ani nevede trestní řízení, ve kterém by figuroval jako podezřelá osoba příslušník ÚZSI.

Rakušan už dříve uvedl, že o stycích s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadily mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Mlejnek sdělil serveru Seznam Zprávy, že se s Redlem zná od roku 2012. Setkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně. V dané době pracoval Mlejnek ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Důvodem podle něj bylo to, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou jeho prostřednictvím nezískal.

Mlejnek by se měl příští týden zúčastnit jednání sněmovního bezpečnostního výboru i komise pro kontrolu ÚZSI. Opoziční hnutí ANO vyzvalo premiéra Petra Fialu (ODS) k odvolání ministra vnitra, jinak chce ve Sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.