Reklama:

Vladimir Putin: Ať to zkusí, uvedl k tvrzení, že Západ chce porazit Rusko na bojišti. Vážnou situaci zhodnotil generál Andor Šándor

Vladimir Putin (vlevo) vedle náčelníka Ivana Buvalceva
Vladimir Putin (vlevo) vedle náčelníka Ivana Buvalceva
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 7. 2022

Ruský prezident Vladimir Putin (69) ve čtvrtek slovy »ať to zkusí« komentoval tvrzení, že Západ chce porazit Rusko na bojišti. Při setkání s předsedy poslaneckých klubů ruského parlamentu také prohlásil, že Rusko ještě »nic vážného« na Ukrajině nezačalo a Západ by měl pochopit, že prohrál hned v úvodu ruské »speciální operace«, tedy invaze na Ukrajinu. Rusko neodmítá jednání o míru, ale čím více se tato jednání budou odsouvat, tím těžší bude se s Ruskem domluvit, varoval. Pro ŽivotvČesku.cz politický komentátor a bezpečnostní expert Andor Šándor (64) uvedl, že v současnosti to spíše vypadá na dlouhý konflikt. Bude zejména záležet na tom, jak se obě strany postaví k variantě, že by začaly vyjednávat o příměří.

Reklama:

"Pořád to vypadá na dlouhý konflikt, který vyčerpá obě strany, a to bohužel se všemi dopady, pokud jde o životní úroveň všech zemí, které jsou závislé na dodávkách ruských komodit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v úvodu generál v záloze Andor Šándor.

Reklama:

Šéf Kremlu řekl, že Rusko neodmítá mírová jednání, a ti, kdo je nyní odmítají, by měli vědět, že »čím později, tím to budou mít těžší se s námi domluvit«. "Všichni musí vědět, že jsme celkově ještě nic vážného nezačali," řekl o válce proti Ukrajině, kterou ruská vojska na Putinův rozkaz zahájila 24. února.

Tato vojenská operace podle Putina představuje »začátek zásadního zlomu světového pořádku podle Ameriky, začátek přechodu od liberálně globalistického amerického egocentrismu ke skutečně multipolárnímu světu«, opírajícímu se o mezinárodní právo, svrchovanost národů a civilizací, spravedlnost a rovnoprávnost.

Západ se podle ruského prezidenta snaží vnutit světu »model totalitního liberalismu«, včetně »smutně proslulé známé kultury rušení a plošných zákazů«. Ale většina zemí podle něj nestojí o takový život a budoucnost, usilují o udržitelnou a skutečnou svrchovanost. "Prostě je unavilo klečet na kolenou, ponižovat se před těmi, kdo se pokládají za výjimečné," dodal.

V současnosti ruské ministerstvo obrany podle ruskojazyčného serveru BBC oznámilo operační pauzu pro jednotky, které se podílely na bojových úkolech.

"Logicky, i když budete mít dostatek záloh, musíte mít vždy nějakou operační přestávku při vedení bojové činnosti. Nelze donekonečna, každý den, každou hodinu útočit či se bránit a samozřejmě je potřeba operační přestávka, aby byl doplněn lidský potenciál, zbraně, munice, potraviny a podobně. I když nějaká strana má dostatek vojsk, tak je to potřeba udělat, protože to je logika války," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf vojenské zpravodajské služby.

Podle Putina se členům Severoatlantické aliance zdála absurdní myšlenka, že by Rusko vstoupilo do aliance, a to v době, kdy vztahy mezi Ruskem a NATO nekalil žádný mráček. "Proč? Protože prostě nepotřebují takové země, jako je Rusko. Právě proto podporovali terorismus a separatismus v Rusku, vnitřní destruktivní síly a pátou kolonu v naší zemi," řekl.

Podle generála v záloze je válka na Ukrajině plná lží a polopravd, na čemž se nic od začátku konfliktu do současnosti nezměnilo. "Pořád celý konflikt je ve stínu propagandy a silné informační války. V médiích se už ale objevují různá svědectví anonymních ukrajinských vojáků, kteří situaci nepopisují zdaleka tak v jasných barvách tak, jako to dělá oficiální ukrajinská strana, to stejné je i z ruské strany. Obě strany v tom konfliktu lžou. Už jsem to říkal několikrát, že první obětí války je pravda. Potvrzuje se, co tvrdím od začátku, že Rusko vyhraje, protože má převahu, a je otázka, zda zbraně ze Západu a množství vycvičených vojáků mají šanci konflikt zvrátit, osobně si myslím, že ne. Ale zatím stále nevidíme ani jednu stranu připravenou k tomu, aby vyjednávala. Je možné, že až Rusko obsadí tu část Donbasu, kterou si předsevzalo, vyšle signál k nějakým jednáním. Otázkou je, jak na to bude reagovat ukrajinská strana," dodal v rámci hodnocení současného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Putin rozkazem ke vpádu ruských vojsk na Ukrajinu rozpoutal největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války, důsledkem jsou i tisíce obětí a miliony lidí utíkajících před válkou. Podle Kyjeva a Západu nebyla ruská agrese ničím vyprovokovaná. Západní země uvalily na Rusko sankce, aby Moskvu přiměly ke stažení vojsk.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: