Vladimir Putin judo umí, na jeho motto ale asi zapomněl. I slabší může porazit silnějšího, vysvětlil český šéftrenér

Profimedia
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
michal.broz@zivotvcesku.cz
Publikováno: 10. 5. 2022

Vstup do klece se šelmami, let na rogalu či potápění v Černém moři, při kterém našel dvě antické amfory, to je jen část schopností, kterými se v minulosti prezentoval Vladimir Putin (69). Co se sportu týče, jsou jeho nejoblíbenějšími hokej a judo. Zatímco v tom prvním mu protihráči spíše uhýbají a prakticky vždy dá nejvíc gólů, u juda je situace trochu jiná. V čem se odlišuje, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz šéftrenér Českého svazu Juda Petr Lacina (48).

V duchu komedie Jáchyme, hoď ho do stroje nejednoho člověka napadne, že Vladimir Putin asi vyrůstal ve »slušném oddíle«. Protivníky dostává na zem stejně snadno jako František Koudelka a ještě přitom rozdává úsměvy na všechny strany.

"Pravdou je, že vzhledem k jeho věku se soupeři prostě nechávají »házet«. Technické provedení Vladimira Putina je nicméně v pořádku a co vím, tak to není jenom póza, on skutečně je judistou, celé mládí ho aktivně provozoval," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz šéftrenér českého juda Petr Lacina.

Poznámka o »slušném oddíle« také není jen v rámci humoru. Malého Vladimira Putina totiž od jeho 11 let trénoval Anatolij Rachlin a podle některých informací se mezi nimi utvořilo silné pouto. Putina prý smrt ruské sportovní legendy v roce 2013 velmi zasáhla.

"Byl to silný a moudrý muž, kterého všichni jeho přátelé a svěřenci respektovali. Pro mě osobně byl skutečným učitelem a mentorem jak v oblasti sportu, tak v běžném životě," prohlásil ruský prezident na jeho pohřbu.

Co mu judo dalo, se do něj díky své moci snažil šéf Kremlu vracet. "Spolupracoval třeba s tehdejším úspěšným trenérem ruské reprezentace, Italem Enzio Gambou. Samozřejmě to bylo o penězích, což Rusko umí. Právě Gamba s nadsázkou tvrdil, že když bude chtít jet s ruskými judisty na soustředění na Měsíc, tak pojede na Měsíc. Prostě finanční zdroje měl neomezené," popsal pro ŽivotvČesku.cz Petr Lacina s tím, že svého času svou přítomností dodával Vladimir Putin judu určitou popularitu a osobně se účastnil mistrovství světa či Evropy v Budapešti a Čeljabinsku. Mezinárodní federace juda jej také jmenovala čestným prezidentem a ambasadorem.

"Hlavní hodnoty juda jsou ve výchovné stránce a všeobecném rozvoji, protože judo je naprosto komplexní sport, je potřeba síla, rychlost, vytrvalost i umění pádů a také chytrosti. Hlavní motto je využít pohybu a síly soupeře, takže i slabší může porazit silnějšího," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Lacina.  

Paradoxně právě ona poslední zmíněná slova teď Vladimir Putin vidí na Ukrajině, kde ale bohužel nejde o sport. Mezinárodní federace juda byla také jednou z prvních sportovních organizací, která ho čestných pozic zbavila.

Úsměvného omylu se na sociálních sítích dopustil předseda Pirátů Ivan Bartoš (41). Ve svém...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu