Vladimir Putin judo umí, na jeho motto ale asi zapomněl. I slabší může porazit silnějšího, vysvětlil český šéftrenér

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2022

Vstup do klece se šelmami, let na rogalu či potápění v Černém moři, při kterém našel dvě antické amfory, to je jen část schopností, kterými se v minulosti prezentoval Vladimir Putin (69). Co se sportu týče, jsou jeho nejoblíbenějšími hokej a judo. Zatímco v tom prvním mu protihráči spíše uhýbají a prakticky vždy dá nejvíc gólů, u juda je situace trochu jiná. V čem se odlišuje, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz šéftrenér Českého svazu Juda Petr Lacina (48).

V duchu komedie Jáchyme, hoď ho do stroje nejednoho člověka napadne, že Vladimir Putin asi vyrůstal ve »slušném oddíle«. Protivníky dostává na zem stejně snadno jako František Koudelka a ještě přitom rozdává úsměvy na všechny strany.

"Pravdou je, že vzhledem k jeho věku se soupeři prostě nechávají »házet«. Technické provedení Vladimira Putina je nicméně v pořádku a co vím, tak to není jenom póza, on skutečně je judistou, celé mládí ho aktivně provozoval," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz šéftrenér českého juda Petr Lacina.

Poznámka o »slušném oddíle« také není jen v rámci humoru. Malého Vladimira Putina totiž od jeho 11 let trénoval Anatolij Rachlin a podle některých informací se mezi nimi utvořilo silné pouto. Putina prý smrt ruské sportovní legendy v roce 2013 velmi zasáhla.

"Byl to silný a moudrý muž, kterého všichni jeho přátelé a svěřenci respektovali. Pro mě osobně byl skutečným učitelem a mentorem jak v oblasti sportu, tak v běžném životě," prohlásil ruský prezident na jeho pohřbu.

Co mu judo dalo, se do něj díky své moci snažil šéf Kremlu vracet. "Spolupracoval třeba s tehdejším úspěšným trenérem ruské reprezentace, Italem Enzio Gambou. Samozřejmě to bylo o penězích, což Rusko umí. Právě Gamba s nadsázkou tvrdil, že když bude chtít jet s ruskými judisty na soustředění na Měsíc, tak pojede na Měsíc. Prostě finanční zdroje měl neomezené," popsal pro ŽivotvČesku.cz Petr Lacina s tím, že svého času svou přítomností dodával Vladimir Putin judu určitou popularitu a osobně se účastnil mistrovství světa či Evropy v Budapešti a Čeljabinsku. Mezinárodní federace juda jej také jmenovala čestným prezidentem a ambasadorem.

"Hlavní hodnoty juda jsou ve výchovné stránce a všeobecném rozvoji, protože judo je naprosto komplexní sport, je potřeba síla, rychlost, vytrvalost i umění pádů a také chytrosti. Hlavní motto je využít pohybu a síly soupeře, takže i slabší může porazit silnějšího," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Lacina.  

Paradoxně právě ona poslední zmíněná slova teď Vladimir Putin vidí na Ukrajině, kde ale bohužel nejde o sport. Mezinárodní federace juda byla také jednou z prvních sportovních organizací, která ho čestných pozic zbavila.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.