Reklama:

Vladimir Putin má skrývat majetek za miliardy, píše zahraniční deník. Jedná se o luxusní palác, vinici i jachtu

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 9. 2022

Ruský prezident Vladimir Putin (69) patří k bohatým a vlivným lidem. Jeho majetek je přitom nejspíš o mnoho vyšší, než je oficiálně udáváno. Zpravodajský portál Meduza odhalil, že prostřednictvím mailové adresy je k němu nepřímo vázán majetek v hodnotě 4 a půl miliardy dolarů, který oficiálně patří společnostem a neziskovým organizacím. Vydal také seznam některých z nich.

Reklama:

Ruský prezident Vladimir Putin téměř nikdy nekomentuje své soukromí a nerad mluví o svém majetku. Pokud bychom vzali jako fakta údaje jeho tiskové kanceláře z roku 2020, tak by Rusové v čele země měli relativně skromně žijícího člověka.

Reklama:

Za rok ve funkci si Vladimir Putin přišel na 9 994 692 rublů, což v přepočtu tehdy představovalo zhruba 2,8 milionu korun. Pro představu - český prezident Miloš Zeman má kromě platu nárok na víceúčelovou paušální náhradu a za rok si přijde přibližně na 3,6 milionu korun.

Organizace s názvem Organized Crime and Corruption Reporting Project během svého vyšetřování za pomoci zpravodajského portálu Meduza zjistila, že existuje celkem 86 společností vlastněných napříč ruskými oligarchy, u kterých je využívána mailová adresa LLCInvest.ru. V jejich majetku je bohatství, o kterém se už dříve tradovalo, že ve skutečnosti patří Vladimirovi Putinovi.

"Webové stránky těchto společností patří provozovateli, který má blízko k jedné z ruských bank, která slouží především movitým Rusům, oligarchům a jiným VIP osobnostem," řekl zdroj deníku The Guardian. Ten pak přinesl výčet toho, co pravděpodobně patří ruskému prezidentovi, přestože oficiálně majetek není jeho.

Nejvýraznější položkou na seznamu je palác v Černém moři, o kterém jako o Putinově majetku hovořil v minulosti politický opoziční aktivista Alexej Navalnyj. Ten je nyní oficiálně majetkem firmy Kompleks. K paláci náleží také vinice, které jsou oficiálně majetkem neziskové organizace, za jejímž vznikem stojí přátelé Vladimira Putina.

Majetkem napsaným na firmy, který má ve skutečnosti náležet Vladimirovi Putinovi, je například lyžařský rezort Igora, vila Sellgren či moderní vila známá pod názvem Rybářské doupě. Významným kouskem je také luxusní jachta postavená italskými návrháři s deseti ložnicemi, s níž měl ruský prezident často cestovat mezi palácem a Soči.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: