Vladimir Putin má údajně Parkinsona. Neurolog Michal Fišer popsal projevy nemoci, které lze na dálku odhalit. Bývalý šéf MI6 poukázal na steroidy

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 3. 2022

Britský bulvární deník Mirror ve čtvrtek uveřejnil zprávu s výpovědí bývalého ředitele britské zpravodajské služby MI6 Sira Richarda Dearloveho. Je přesvědčen, že ruský prezident Vladimir Putin (69) bojuje s vážným onemocněním. Nejčastěji se skloňuje Parkinsonova choroba, kvůli které by jeho úsudek mohl být ovlivněn. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila špičkového neurologa Michala Fišera z ambulance AD centrum s dotazem, zda jde pouhým okem, třeba prostřednictvím televizní obrazovky, diagnostikovat onu zákeřnou nemoc. Lehké to podle jeho slov rozhodně není.

"Slyšel jsem názor od několika neurologů, kteří tvrdili, že ztráta zdrženlivosti nebo psychóza jsou velmi časté příznaky Parkinsonovy choroby," citoval deník Mirror Dearlovea. Dále pak uvedl, že Vladimir Putin byl již dříve obviněn z užívání steroidů, které mohou způsobovat výkyvy nálad a také zvýšenou agresivitu. "Myslím, že je to velmi znepokojivé. Předpokládejme, že to je skutečně tento případ a takový člověk má prst na nukleárním tlačítku, to je velmi znepokojující," zdůraznil znepokojení.

Bývalý ministr zahraničí Lord David Owen pro deník uvedl, že má podezření na užívání steroidů kvůli změnám ve tvaru Putinova obličeje. Zejména pak poukázal na odulost.

Redakci ŽivotvČesku.cz popsal neurolog Michal Fišer, zda se dá Parkinsonova choroba diagnostikovat na dálku. "Podle toho, jak člověk vypadá, tedy podle objektivního klinického vyšetření nejde říct, zda člověk trpí Parkinsonovou nemocí, nebo jde o parkinsonský syndrom či v jeho stavu může hrát roli ještě něco jiného. To se musí pomocí dalších vyšetřovacích metod. Jsou ale určité znaky, které se dají v souvislosti s parkinsonským syndromem určit. To znamená porucha chůze ve smyslu, kdy člověk chodí přihrbený v předklonu, malé krůčky, chybí souhyby končetin, to lidé, kteří mají Parkinsonovu chorobu, nemívají. Pak mohou být zárazy v chůzi nebo typicky tito lidé mívají strnulý obličej bez výrazu," popsal pro ŽivotvČesku.cz lékař s tím, že přesná diagnóza vyžaduje řadu vyšetření.

Podle špičkového neurologa jde o poměrně zlou nemoc, která mívá až smrtelný konec. "Parkinsonova nemoc je v pokročilých fázích riziková a smrtelná. Je to nemoc, která se zhoršuje mnoho let a částečně je řešitelná pomocí léčby, jak farmakologicky, tak zejména u mladších se dělá hluboká mozková stimulace, kdy se dávají elektrody do mozku a stimulují danou oblast (globus pallidus, poz. red), která bývá postižena právě u Parkinsonovy choroby. Nemoc je nevyléčitelná a postupně se s dobou zhoršuje. Dochází ke zhoršení pohyblivosti a v pozdějších fázích se přidávají poruchy paměti a poznávacích funkcí," dodal pro ŽivotvČesku.cz neurolog.

Už v roce 2015 se začalo spekulovat, zda Vladimir Putin trpí zákeřným onemocnění. Zvláštní chůze ruského prezidenta s kývající se levou rukou a téměř nehybnou pravičkou, kterou ukázaly tehdy některé video záběry, vzbudily velkou pozornost médií a začaly se šířit různé odhady. Následně se ale objevila studie, kterou zveřejnil odborný časopis British Medical Journal (BMJ), že to bylo způsobeno spíše důsledkem intenzivního výcviku u sovětské tajné služby KGB než raným příznakem Parkinsonovy nemoci.

Co je Parkinsonova choroba:

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v části mozku nazvané Substantia nigra (černá substance). Tyto buňky za normálního stavu produkují dopamin, což je neurotransmiter (přenašeč), který zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami (neurony). Nedostatek dopaminu způsobuje, že pacient postupně není schopen ovládat nebo kontrolovat svůj pohyb.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.