Vojenský expert: Poslat početní převahu Rusů na Ukrajinu není tak jednoduché. Masově by tam umírali
Válka na Ukrajině si 24. února odškrtla rok bojů. V současnosti ukrajinští obránci města Bachmut na východě Ukrajiny zaujali nové obranné pozice ve snaze odolat desítkám ruských útoků v oblasti, informuje dnes agentura Reuters. Web Ukrajinska pravda s odvoláním na šéfa ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova napsal, že ruské ztráty v okolí Bachmutu jsou až sedmkrát vyšší než ukrajinské, informaci však nelze nezávisle ověřit. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity s dotazem, proč Rusko není schopno nasadit značnou početní převahu na Ukrajině. Z jeho odpovědi vyplynulo, že by to vedlo k masovému umírání vojáků na bojišti.
Americký Institut pro studium války (ISW) ve své pravidelné svodce situace na ukrajinském bojišti uvedl, že ruské síly nejspíše utlumily snahy o obklíčení Bachmutu a místo toho soustředí tlak na ukrajinské obránce, aby se z města stáhli sami. Hlavní směr útoků je nyní veden severozápadně od města, zřejmě s cílem donutit Ukrajince k ústupu po prakticky poslední volné přístupové silnici T0504 směrem na západ. Podobnou taktiku uplatnili Rusové také při loňském dobývání Severodoněcku a Lysyčansku, připomíná ISW.
Proč Rusko nepřemůže svého protivníka zvýšením počtu nasazených vojenských sil, na to podle vojenského experta existuje poměrně jednoduché vysvětlení.
"Někdo musí mobilizovat vojáky, což nese určité množství politického rizika, protože to může způsobit určitou vlnu odporu v ruské společnosti. Ale ono to není jen o té mase. Jak nefunguje pořádně ruská logistika, tak nám to ukazuje, že reálně nedává smysl nasadit o půl milionu lidí navíc, když jejich mechanismus by nebyl schopen je zásobovat. Jediné, k čemu by došlo, je to, že by ti lidé někde masově umírali, ale ten systém by jim nebyl schopen zařídit nějakou ochranu, to znamená palivo, potraviny, čistou vodu a další. Když totiž mobilizujete půl milionu lidí, musíte být schopni je do něčeho obléct, dát jim nějaké zbraně, nějak je živit a nějak je řídit. Ukazuje se, že v tomto má Rusko problémy od samotného začátku války. Částečná mobilizace, kterou Rusko nedávno vyhlásilo, tak vedla jen k doplnění početního stavu, o který Rusové přišli za posledních dvanáct měsíců," přiblížil špičkový expert na vojenské konflikty Josef Kraus.
Jevgenij Prigožin - šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, která se podílí na dobývání Bachmutu - v dnešním videu zveřejněném na telegramu uvedl, že Bachmut je "prakticky obklíčen" a že ukrajinským obráncům zbývá pouze jedna úniková cesta. Vyzval také ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby vojáky z Bachmutu stáhl. Snímek dále ukazuje tři údajné ukrajinské zajatce - staršího muže a dva mladíky, kteří žádají o propuštění domů.
Bachmut má spornou strategickou důležitost, kvůli délce bojů a velkým ztrátám na obou stranách však získal velký symbolický význam ve válce na Ukrajině. Konflikt, který trvá již déle než rok, bude dnes mimo jiné ústředním tématem návštěvy německého kancléře Olafa Scholze v Bílém domě. Spojené státy podle médií dnes oznámí další balík vojenské pomoci pro ukrajinskou armádu v hodnotě 400 milionů dolarů (asi 8,8 miliardy korun). Ten bude obsahovat především zvláštně upravenou munici GMLRS do raketových systémů HIMARS, munici pro bojová vozidla Bradley nebo pontonové mosty.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.