Vojtěch představil nová pravidla: Rouška povinně u bazénu, v hospodě a restauraci také

Adam Vojtěch věří, že Česko bude na druhou vlnu připravené.
Adam Vojtěch věří, že Česko bude na druhou vlnu připravené.
Foto: archiv ministra zdravotnictví
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 5. 2020

Od 25. května se otevírají vnitřní prostory stravovacích zařízení. Češi budou moct opět navštívit svou oblíbenou hospodu, restauraci nebo bar. Jaká tam ale budou platit pravidla? Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch o nich v pátek promluvil. Přísná opatření budou platit rovněž na koupalištích.

Restaurace, hospody, bary a další stravovací zařízení budou moct fungovat pouze mezi 6 a 23 hodinou, na noc jim vláda umožní pouze výdej přes okénko. Vojtěch to vysvětlil tím, že právě noční provoz třeba v klubech vyvolal v některých zemích druhou vlnu epidemie.

V podnicích budou muset povinně nosit roušky zaměstnanci i zákazníci, výjimkou bude konzumace jídla a pití u stolu, kdy si ji budou moct sundat. Personál by měl kontrolovat bezpečné rozestupy a zabránit tomu, aby se lidé v restauracích a hospodách shlukovali do větších skupin. Ke vchodu připraví dezinfekci na ruce a stoly a židle po odchodu zákazníků musejí provozovatelé vždy vydezinfikovat.

Bazény

O koupalištích už ve čtvrtek mluvil hlavní epidemiolog Roman Prymula. Podle něj je nesmysl, aby byly roušky povinné ve vodě. Vojtěch si myslí to stejné, ve vodě, při cestě do vody a z vody a na lehátku či osušce nebudou muset návštěvníci roušku mít nasazenou.

Od 25. května budou povoleny rovněž návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů, k jednomu pacientovi bude moct přijít maximálně jeden člověk za den.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.