Volební účast může ovlivnit počasí. Meteoroložka Dagmar Honsová upřesnila, jaké teploty ovládnou důležitý víkend

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 10. 2021

Už za pár dní se občanům v Česku otevřou volební místnosti a bude se rozhodovat o následujících čtyřech letech a budoucí vládě. Podle Dagmar Honsové může právě počasí ovlivnit volební účast, lidé budou podle ní možná raději trávit čas na chatě a užívat si příjemné teploty, než by vyrazili odvolit. "Víkend by měl být relativně příjemný. V odpoledních maximech očekáváme teploty v rozmezí mezi 12 až 16 °C, při té slunečné obloze je to pořád ještě nádhera," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz.

Pátek 8. října bude prvním volebním dnem, kdy lidé budou moci vhodit svůj hlas jedné ze stran, koalic nebo hnutí, případně si zvolit i preferovaného kandidáta. Z hlediska počasí by v týdnu nemělo dojít k dramatickému poklesu teplot a právě volební víkend bude lákat voliče spíše do přírody než k volebním urnám.

"Zatím to nevypadá na žádné výraznější ochlazení, nic takového jako sníh a podobně se na nás nechystá. Já bych řekla, že lidé mohou vytáhnout draky. Bude totiž hodně větrno a užijeme si klasický podzim. Tento týden se sice ochladí ve středu až o 10 °C, ale je to dáno tím, že dneska bude neuvěřitelných 24 °C. V současné době jsou teploty nadprůměrné, protože k nám proudí teplý vzduch od jihu," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) během zítřejšího dne vydá pravděpodobně výstrahu týkající se povětrnostních podmínek.

"Ve východní části republiky bude foukat čerstvý vítr v nárazech až 70 km/h, na horách pak bude vichřice – Beskydy a Krkonoše naměří i 110 km/h. Jinak co se týká volebního víkendu, tak by měl být relativně příjemný. Místo k volbám lidé pojedou spíše na chalupu (směje se), mělo by být polojasno až oblačno, ojediněle s dešťovými přeháňkami. Ale čekají nás studená rána s teplotami v rozmezí 7 až 3 °C, ojediněle očekáváme výskyt přízemních mrazíků. V odpoledních maximech pak 12 až 16 °C, při té slunečné obloze je to pořád ještě nádhera," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.