Volodymyr Zelenskyj odvolává velvyslance v několika zemích, včetně ČR. Bývalý diplomat Petr Kolář prozradil, jaké má informace ohledně konce Jevhena Perebyjnise

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 7. 2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44) odvolává velvyslance v několika zemích, včetně velvyslance České republiky Jevhena Perebyjnise (53). Informovala o tom ukrajinská tisková agentura Ukrinform s odvoláním na dekrety zveřejněné kanceláří prezidenta. Důvody nebyly zveřejněny. Kromě Česka byli odvoláni také velvyslanci v Německu, Maďarsku, Norsku a v Indii. Zatím podle oficiálních zpráv není ani jasné, co budou dále dělat. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář (59), o jak závažnou věc jde. Podle jeho informací v rámci ČR jde o běžnou rotaci.

Deník N na svém webu citoval Perebyjnisovu reakci, kterou mu velvyslanec napsal: "Jsem tady 5,5 roku. Normálně mise trvá 4 roky. To je jediný důvod. Vracím se na Ukrajinu."

V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, která začala 24. února, Zelenskyj vyzval ukrajinské diplomaty, aby získali pro Ukrajinu mezinárodní podporu a vojenskou pomoc.

Podle bývalého velvyslance Petra Koláře nejde o nic, co by mělo mít kontroverzní charakter, pokud jde o odvolání velvyslance v České republice. "V případě velvyslance v Německu to byla nějaká nespokojenost s jeho veřejným vystupováním, v případě pana velvyslance Perebyjnise a těch ostatních, pokud vím, se jedná o běžnou rotaci, o kariérní postup. Velvyslanec není navěky a vždy by měl být po nějakém čase vystřídán. V tomto případě má jít o standardní postup. Velvyslanec Perebyjnis bude dále pokračovat ve své diplomatické kariéře, ať už ústřední, nebo nějaké jiné diplomatické v zahraničí. V tomto případě by nemělo jít o žádný důvod, který by měl být kontroverzní," uvedl pro ŽivotvČesku.cz exvelvyslanec.

Perebyjnis je velvyslancem v České republice od roku 2017. Dříve stál v čele zastupitelského úřadu v Lotyšsku, působil také jako mluvčí ukrajinské diplomacie. V 90. letech a na počátku tisíciletí působil rovněž na velvyslanectví v Praze postupně v roli druhého tajemníka, prvního tajemníka a rady. Nedáno na sebe upozornil otevřeným dopisem,ve kterém protestoval proti zařazení ruského filmu »Kapitán Volkonogov uprchl« do programu filmového festivalu v Karlových Varech.

Zvláště citlivé jsou vztahy Kyjeva s Německem, které je silně závislé na dodávkách energie z Ruska a představuje největší evropskou ekonomiku. Do sporu se obě země dostaly kvůli turbíně pro plynovod Nord Stream 1, kterým teče plyn do Německa. Turbína je nyní kvůli údržbě v Kanadě. Německo chce, aby Ottawa vrátila turbínu ruskému plynárenskému gigantu Gazprom, Kyjev ale naléhá na Kanadu, aby si ji nechala, a tvrdí, že její odeslání do Ruska by porušilo sankce uvalené na Moskvu, uvedla agentura Reuters.

Agentura DPA také upozornila na výroky ukrajinského velvyslance v Německu Andrije Melnyka, který v rozhovoru s německým novinářem bagatelizoval zločiny Stepana Bandery, vůdce ukrajinských nacionalistů z dob druhé světové války. Ministerstvo zahraničí v Kyjevě se pak od jeho výroků distancovalo. Melnyk byl ostrým kritikem německé vlády.

Melnyk byl velvyslancem v Německu od ledna 2015. To je podle médií pro diplomata na jednom postu neobvykle dlouhá doba.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.