Reklama:

Vosám začíná v Česku konkurovat jejich podobně jedovatá příbuzná. Odborník popsal rizika bodnutí

Ilustrační snímek - Vosa obecná
Ilustrační snímek – Vosa obecná
Foto: Pixabay
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 7. 2024

Se změnou klimatu, kdy se střední Evropa začíná teplotně vyrovnávat jižní Evropě, migrují do České republiky nové druhy hmyzu. Mezi nimi je i žahalka žlutá, poddruh vosy obecné. Ta sice nežije v hejnech, jako tomu je u klasické vosy, její jed je ale daleko agresivnější. Vyznačuje se dvěma žlutými pruhy na zadečku a černýma nohama. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila entomologa Michala Perlíka, aby čtenářům přiblížil, co je žahavka zač a zda se jí obávat.

Reklama:

Žahalka žlutá se v našich končinách původně vyskytovala jen vzácně. Častěji byla viděna na jižní Moravě, kde je obvykle tepleji než ve zbytku republiky. S klimatickými změnami, kdy se v Česku teploty přes léto začínají rovnat zemím ve Středozemí, se žahalka začala vyskytovat i v jiných částech republiky.

Reklama:

Podle entomologů však není důvod se obávat. I když její bodnutí může být bolestivější, stále se jedná v našich končinách spíše o vzácný výskyt. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila entomologa Michala Perlíka s dotazem, zda žahalka představuje pro člověka větší riziko než běžná vosa.

"Velikostně je o malinko větší než vosa. To zvíře je ale samotářské a nemá žádné hnízdo, které by mělo potřebu bránit. Jelikož jsou žahalky samy, rozhodně nevyhledávají s člověkem žádný kontakt, natož konflikt," sdělil odborník na hmyz pro ŽivotvČesku.cz.

Naopak největší riziko bodnutí stále představují běžné druhy vos, které jsou s člověkem v nejužším a častém kontaktu. "Z žahadlového hmyzu by to byly společenské vosy, které jsou synantropní, to znamená, že žijí v těsné blízkosti člověka. Vosy obecné a vosy útočné, které lítají lidem na pivo, to jsou nejčastější dvě vosy, které mohou poštípat, protože ta frekvence kontaktu s lidmi je velmi vysoká," popsal pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Když bychom ale srovnali toxicitu jedu, nad vosami a sršněmi jednoznačně vítězí včela medonosná. Bodnutí od včely nemusí být tak časté, její jed ale může být pro člověka rizikovější. "Vosí a sršní jed je víceméně podobný. U včely jsou jiné látky, takže se může stát, že je někdo alergický na vosí štípnutí, ale není na včelí štípnutí, ale koncentrace funkčních látek je vyšší v tom včelím žihadle," vysvětlil Michal Perlík, čí jed je toxičtější a tím pro člověka nebezpečnější.

Riziko bodnutí vosou je ve srovnání se sršní stále vyšší u vosy. "Hnízda vos jsou menší a jsou daleko více ochotné žít v blízkosti lidí, mnohem častěji o ně může někdo zakopnout a může je nechtěně vyprovokovat. Sršně vyžadují větší soukromí a mají obecně menší hnízda. Tady platí, že obrana je úměrná tomu, kolik v hnízdě je zvířat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Michal Perlík s tím, že ale největší agrese vos je kolem hnízda a k útokům na člověka dochází ve většině případů jen z důvodu obrany.

Žahalka žlutá (Scolia hirta) a vosy, zejména ty z čeledi Vespidae, patří do stejného řádu blanokřídlých (Hymenoptera), což znamená, že sdílejí určité základní vlastnosti, jako je přítomnost blanitých křídel a bodavého orgánu. Nicméně, žahalka žlutá patří do čeledi Scoliidae (žahalkovití), zatímco vosy patří do čeledi Vespidae (vosovití). Tento rozdíl v taxonomii znamená, že i když jsou oba druhy součástí širšího řádu, nejsou si blízce příbuzné na úrovni čeledí.

Žahalky jsou známé svým parazitickým chováním, kdy samice kladou vajíčka na larvy velkých brouků, zatímco vosy jsou často sociální hmyz žijící ve velkých koloniích a jsou známé svou schopností bodnout opakovaně. Tento rozdíl v ekologii a chování odráží jejich odlišné evoluční cesty a biologické adaptace.

Žahalka žlutá (Scolia hirta)

Jed: Žahalka žlutá má žihadlo, kterým může bodnout, ale není považována za agresivní vůči lidem a bodá většinou jen v případě sebeobrany.

Účinky: Bodnutí může být bolestivé a způsobit lokální otok a zarudnutí, ale obecně není považováno za vysoce nebezpečné pro zdravé jedince. Závažnější reakce se mohou objevit u osob s alergií na hmyzí jed.

Vosy (čeledi Vespidae)

Jed: Vosy, jako je běžná vosa (Vespula spp.) nebo sršeň obecná (Vespa crabro), mají jed, který je účinnější při vyvolávání bolesti a zánětu. Vosy mohou bodnout opakovaně, což zvyšuje množství jedu vstříknutého do těla.

Účinky: Bodnutí vos může být velmi bolestivé a může způsobit výrazný otok, zarudnutí a svědění. U citlivých jedinců může bodnutí vosy vést k anafylaktickému šoku, což je život ohrožující alergická reakce vyžadující okamžitou lékařskou pomoc.

Srovnání jedovatosti: Vosy (Vespidae) jsou obecně považovány za jedovatější než žahalky (Scoliidae), protože jejich jed je navržen tak, aby účinně paralyzoval kořist a působil silně na oběti.

Nebezpečí: Vzhledem k jejich agresivnímu chování a schopnosti bodnout opakovaně jsou vosy považovány za nebezpečnější pro lidi než žahalky. Riziko závažné alergické reakce je také vyšší u vos. Celkově lze říci, že vosy představují větší hrozbu pro lidi díky své agresivitě a schopnosti bodnout opakovaně, zatímco žahalky jsou méně agresivní a jejich bodnutí je méně nebezpečné

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: