Vraždění lidí ruskou armádou vyžaduje adekvátní reakci, uvedl šéf klubu Pirátů Jakub Michálek. Popsal, co se má stát, až válka skončí

Jakub Michálek
Jakub Michálek
Foto: Se svolením Jakuba Michálka
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 18. 6. 2022

Desítky českých firem působí podle ministerstva průmyslu na ruském trhu, mnohé ho ale po vpádu Ruska na Ukrajinu opustily. Zájem přitom klesl už po anexi Krymu v roce 2014 a s invazí se pak ještě více propadl. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek (33) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že po skončení války je třeba hledat cesty, jak tuto ránu zahojit.

Válečné snahy Ruska i výpadky v dodavatelských řetězcích jsou důvody, proč mnoho zahraničních i českých firem ukončilo své podnikatelské aktivity na území Ruské federace. Z větších českých společností jde mimo jiné o Škodu Auto nebo brněnský Zetor Tractors.

Dopady přitom mohou být různé. Zmiňovaná automobilka prodala v roce 2021 v Rusku na 90 tisíc aut, Zetor může podle vlastního tvrzení přijít o necelou šestinu tržeb.

"Některé sektory českého byznysu v Rusku jsou silně zasažené, jde třeba o letectví nebo strojírenství, jiné ale i z humanitárních důvodů fungují. Ministerstvo je s nimi v kontaktu a snaží se jim asistovat při přechodu na alternativní trhy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu David Hluštík.

Dalším sektorem firem, které přerušily kontakt na Rusko, jsou i některé technologické společnosti, jako je třeba Jablotron. Ten zemi dokonce odpojil od svých zabezpečovacích systémů.

Podle Jakuba Michálka je to obecně pochopitelný krok. "Není to o nepřátelství k ruské kultuře nebo obyvatelům. Je to o tom, že tady ruská vláda v čele s Vladimirem Putinem porušila suverenitu jiného státu, snaží se mu sebrat území a vraždí tam lidi. To samozřejmě vyžaduje adekvátní a rozhodnou reakci," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jakub Michálek, který ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021 kandidoval na 2. místě kandidátky koalice Piráti a Starostové. Následně se znovu stal i předsedou poslaneckého klubu Pirátů.

Své produkty přestaly do Ruské federace dodávat také nápojové společnosti, mezi kterými nechybí Mattoni 1873, Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj nebo Pivovary Staropramen.

"Ten exodus firem z Ruska je obrovský a vazby na celou Evropu i na americké firmy tam samozřejmě oslabily. V okamžiku, kdy ta agrese skončí, nicméně můžeme hledat cesty, jak zase postupně tuhle ránou zahojit i obnovit mírové soužití v evropském prostoru," dodal pro ŽivotvČesku.cz. poslanec, který během pobytu v USA pracoval na Michiganské univerzitě a ve volném čase se věnuje činnosti v akademické samosprávě na Univerzitě Karlově.

Na seznam světových firem, které Rusko opustily, patří třeba americké společnosti Apple a Boeing, německé automobilky Volkswagen a Ford i evropský Airbus nebo nábytkářská IKEA.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.