Výměna manželek ukáže šílený jídelníček malého dítěte, ze kterého vám bude těžko v žaludku i u srdce

Michal nedokáže synkovi nic odepřít.
Michal nedokáže synkovi nic odepřít.
Foto: Se svolením TV Nova
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 2. 2022

Rodiče obvykle chtějí pro své děti to nejlepší. Co přesně to znamená, si však může každý vysvětlit po svém. Rodina ani ne ročního chlapečka z nového dílu Výměny manželek dopřává svému potomkovi pokrmy, které mají ke zdravé výživě hodně daleko. "Při takovém jídelníčku hrozí, že se dědičné dispozice k různým onemocněním, například cukrovce, projeví u dítěte významně dříve," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz lékařka a odbornice na stravování Kateřina Cajthamlová (59).

Pro někoho je důležitá zdravá strava, pro jiného dopřát svému dítku vše, po čem touží. I tak lze shrnout nejnovější epizodu oblíbené reality show TV Nova Výměna manželek. Štáb tentokrát u rodiny z Jirkova u Chomutova ukáže, čím je v dobré víře možné krmit malé dítě – desetiměsíčního Míšu.

Náhradní maminka Lucie (39) se sice pokusí svému dočasnému partnerovi Michalovi (32) domluvit, její úmysly se ale nesetkají s pochopením. "Já mám svoji hlavu a nebudu syna krmit ničím jiným, ani kdyby mi to doporučil doktor," ostře odmítne chlapcův otec jakékoli novoty v jídelníčku. Míša tak dál dostává točený salám, polévky s glutamanem (pro děti nevhodným zvýrazňovačem chuti) a slazené jogurty. Michal dokonce svému synovi zakáže jíst zdravé sušenky, které mu Lucie koupí.

Protože se nezdravé stravovací návyky týkají mnoha českých rodin, oslovila redakce ŽivotvČesku.cz lékařku interní medicíny Kateřinu Cajthamlovou, známou například z televizní show o hubnutí »Jste to, co jíte«. Ta vysvětlila, jaká rizika dětem, které se v raném věku stravují nevhodně, hrozí. "Samozřejmě nevíme, co je v té rodině za dědičné choroby, ale špatná strava může způsobit, že se tyto genetické vlivy projeví významně dříve, než by musely. Pokud tedy například něčí babička měla cukrovku v 60 nebo ve 40 letech, u něj se může projevit klidně už ve 20 letech. To se týká také obezity, metabolického syndromu nebo onemocnění ledvin a jater," popsala pro ŽivotvČesku.cz lékařka Cajthamlová, která rovněž napsala knihu o výchově dětí.

"Nevhodná strava také může negativně ovlivnit střevní mikroflóru, která se vyvíjí především do tří let věku. Ta má přitom vliv jak na zdravé zažívání, tak náladu, protože střevní mikroflóra vyrábí až 60 procent serotoninu, hormonu štěstí. V pozdějším věku už ji lze ovlivnit jen velmi špatně, proto by se výživa dětí neměla podceňovat. Kromě stravy má na mikroflóru vliv také to, zda je dítě v kontaktu s půdou a zvířaty, nebo naopak vyrůstá ve sterilním prostředí," dodala pro ŽivotvČesku.cz Kateřina Cajthamlová.

Špatné stravovací návyky nejsou ve Výměně manželek ničím neobvyklým. Show totiž často láká účastníky ze sociálně znevýhodněného prostředí, a to z důvodu finanční odměny ve výši 100 tisíc korun a také možnosti stát se veřejně známým. Navzdory kontroverzi se show těší velké oblibě, vysílá se již od roku 2005 a stále se počítá s dalšími epizodami.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.