Výška Putina bez cenzury. O jejím vlivu na psychiku diktátora promluvil sociolog

Už se začátkem ruské invaze na Ukrajinu se začal řešit duševní stav prezidenta Vladimira Putina. Zmiňována byla také jeho výška, která je podle dostupných informací rovných 170 cm, což na muže není příliš. Někteří lidé tak mohou spekulovat o tom, zda za Putinovým diktátorským chováním nemůže stát takzvaný »Napoleonský syndrom«. Na tuto otázku se redakce ŽivotvČesku.cz zeptala sociologa Vojtěcha Bednáře, který se na věc podíval svým odborným okem.
Nejmocnější muž Ruska, který už na začátku války u části české veřejnosti dostal přezdívku »Liliputin«, zřejmě i po třech letech trpí představou, že je vyvolen k tomu, aby obnovil slávu a velikost Sovětského svazu.
Putinovy megalomanské plány na ovládnutí ukrajinského území by mohly odrážet tzv. Napoleonský komplex (údaje o velikosti francouzského vojevůdce se liší, většinou se ale pohybují mezi 165 a 170 centimetry, pozn. red.) Ale objektivní výzkum o vztahu mezi výškou a jednáním člověka nikdy nevznikl. Napoleonský syndrom je hlavně novinářským obratem a nikoliv psychiatrickou anamnézou. To svými slovy popsal pro ŽivotvČesku.cz i sociolog Vojtěch Bednář.
"Jsou kultury, kde výška hraje zásadní roli, příkladem Blízký východ, kde když chcete být velký, musíte být velký. Třeba Saddám Husajn byl opravdu vysoký v porovnání se svými kolegy diktátory. Ale v případě Putina je to otázka, na kterou těžko známe odpověď. Na druhou stranu to neznamená, že si někdo dělá legraci z jeho zjevu a mohl mu přisoudit slavný výrok, že »můžete mě zranit, nikoliv však urazit«," uvedl svůj pohled na věc v diplomatické rovině zkušený sociolog Vojtěch Bednář.
"Neřekl bych ale, že výška u Putina tvořila něco zásadního. Je to bývalý agent a tito lidé jsou cvičeni i na to, aby si podobné věci nebrali moc vážně," doplnil pro ŽivotvČesku.cz odborník.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.