Reklama:

Výstraha: Nejteplejší den do konce roku bude střídat nebezpečná vichřice. Vítr bude způsobovat škody, varuje meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Kateřina Moravcová / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2021

Poslední záchvěvy léta a teploty atakující až 25 °C. Středa 20. října bude sice nejteplejším dnem do konce roku, ale ty následující už přinesou citelné ochlazení. Navíc ve čtvrtek vejde v platnost výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) týkající se silného větru, který může na některých místech působit nemalé škody. "V Polabí, ve Středočeském a Jihočeském kraji může být lokálně až 24 °C. Padat budou četné teplotní rekordy. Ve čtvrtek čeká Česko první podzimní vichřice, nárazy větru se budou v horských oblastech zastavovat až na 110 km/h, větrno bude i v nižších polohách," uvedla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Slunečné počasí, které bude teplotami lákat k venkovním aktivitám a pobytu na slunci. Středa bude dnem teplotních rekordů, které budou atakovat hranici letní hodnoty 25 °C. Ale změna přijde s postupem studené fronty přes území Česka, které předznamená výrazné ochlazení a typickou podobu podzimního počasí.

"Teplé jihozápadní proudění bude ve středu vrcholit a v odpoledních maximech bude teplota v Čechách stoupat i přes 20 °C. V Polabí, ve Středočeském a Jihočeském kraji může být lokálně až 24 °C. Padat budou četné teplotní rekordy. Už večer sem ale postoupí studená fronta od západu, po jejímž přechodu se výrazně ochladí. Ve čtvrtek čeká Česko první podzimní vichřice, nárazy větru se budou v horských oblastech zastavovat až na 110 km/h, větrno bude i v nižších polohách," vyjádřila se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že středeční teploty překonají dokonce ty v Římě.

Reklama:

Teplotní rekordy však bude ve čtvrtek střídat vichřice, která na horách dosáhne až předposledního 11. stupně Beaufortovy stupnice rychlosti větru, i v nížinách může mít ničivé účinky a je třeba opatrnosti.

"Ve čtvrtek čeká Česko první podzimní vichřice, nárazy větru se budou v horských oblastech zastavovat až na 110 km/h, větrno bude i v nižších polohách, na většině území budou poryvy větru dosahovat rychlosti 70 až 90 km/h. Vítr bude zesilovat v nižších polohách hned ve čtvrtek po ránu a slábnout pak bude večer. Nejsilnější nárazy větru očekáváme v západní a severní části území, tam bude vítr způsobovat škody jako lámání větví nebo stromů. Způsobit může i poškození střech. Už ve středu ale bude v Jeseníkách a Beskydech foukat silný vítr s nárazy o rychlosti až 90 km/h," upozornila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí na nebezpečí spojené s výstrahou ČHMÚ.

O víkendu pak dojde na teploty, které se bohužel už nedostanou přes 12 °C a nedělní ráno bude mrazivé. "V pátek bude do Česka proudit studený vzduch do severozápadu. Bude oblačno až polojasno, na severu území až zataženo a tam místy déšť nebo přeháňky, na horách srážky smíšené nebo sněhové. Ranní teploty budou klesat na 6 až 2 °C. Odpolední pocitové teploty vystoupí na 8 až 12 °C. V sobotu se k nám začne nasouvat oblast vysokého tlaku vzduchu, bude oblačno až polojasno, zejména na severu místy přeháňky, na horách sněhové. Po ránu ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost a teploty budou klesat na 5 až 1°C. Odpoledne pak vystoupí na 7 až 11 °C. Neděle bude ideální na procházku nebo výlet, protože bude jasno až polojasno. Po ránu ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost a teploty 2 až -2 °C. Odpolední teploty očekávám mezi 8 až 12 °C," uzavřela Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: