Vyzkoušela mraky diet, ale nakonec ji zachránil jednoduchý trik. Žena zhubla 63 kilo, dnes je z ní nový člověk

Martyna Bakerová před a po proměně
Martyna Bakerová před a po proměně
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 1. 2022

Někteří lidé nemají s hmotností problém, jiní se dostanou do kolotoče diet a přejídání. Pro mladou designérku Martynu Bakerovou (35) se jídlo stalo vášní, které nedokázala odolat. Šest let konzumace kalorických jídel a sladkostí se podepsalo nejen na její postavě. Ale sama je důkazem, že nic není nemožné a i na první pohled nereálné věci se mohou stát skutečností. Podařilo se jí totiž shodit přes 60 kilogramů a z boubelky se stala štíhlá kráska.

Pro mladou designérku z londýnského Hackney se stalo stravování mimo domov a gurmánské lahůdky především z obchodů Marks & Spencer každodenní rutinou. Za jídlo dokázala utratit to, co mnohé rodiny zaplatí za potraviny například za dva týdny. Kvůli tomu se během šesti let dostala na váhu 120 kilogramů a uvědomila si, že touhle cestou se řítí do velkého maléru.

"Za jídlo jsem byla schopná utratit 80 liber denně (v přepočtu přes 2 000 korun). Dávala jsem si koblihy, brambůrky nebo pizzu a další nezdravá jídla (říká se jim »junk food«, pozn. red.), i když nepatřím mezi ty, kteří nemají rádi ovoce či zeleninu. Každý, kdo mě zná z univerzity, tak ví o těch extrémních věcech, které u mě byly spojeny s jídlem a stravováním. Hodně let jsem se pokoušela přejít na raw veganství, být frutariánkou. Jeden kamarád mi připomenul to, jak mě sledoval s velkou krabicí liči (exotické ovoce, pozn. red.). Tehdy jsem kupovala pětikilové bedny s ovocem," řekla Martyna Bakerová, jak píše britský deník Daily Mail.

Dostala se do bludného kruhu diet, které znamenaly buď jednostrannou stravu nebo hladovění, případně obojí. Ať už šlo o hubnutí s kukuřičnými vločkami, Atkinsonovu dietu, dietu s javorovým sirupem nebo i braní dietních pilulek na hubnutí. Britka se snažila vydržet i Whole 30, která má mít navíc pro tělo očišťující efekt (jde o nutriční program podle manželů Hartwigových, který má za cíl ukončit nezdravé stravovací návyky a nastartovat metabolismus). Ale všechno bez výrazného výsledku.

"Ten výčet by pokračoval. Byla jsem ochotná udělat cokoli. Kamkoli jsem šla, tahala jsem s sebou mixéry, odšťavňovače a obrovské zásoby jídla. Byla jsem přesvědčená o tom, že to bude něco, co zázračně »vyléčí« mé problémy," přiznala cílevědomá žena pro britský deník.

Leden roku 2020 se však stal zlomovým, protože už její trpělivost došla své hranice. Rozhodla se odklonit od módních diet a nastavila si jednoduše kalorický deficit na 1 600 kalorií denně a v rámci limitu jedla pestře. Přidala ještě čtyřikrát týdně kardio cvičení a silový trénink. Její úsilí bylo obdivuhodné, zdálo se, že je maximálně motivovaná změnit svůj životní styl. Za jeden rok dokázala napravit chyby, které na svém těle napáchala za několik let a zhubla neskutečných 63 kilogramů. Z velikosti 22 se za 12 měsíců dostala na 10 (v evropském číslování z 50 na 38).

"Ve skutečnosti mi pomohl zdravý selský rozum, což je vážně ironie. Držela jsem se v kalorickém deficitu a byla jsem na sebe prostě hodná. Pořád všechno vážím a počítám, vede mě to k zodpovědnosti a nepředstavuje to pro mě takový problém. Lidé se občas tváří, jako bych byla nějak posedlá, ale je to, jako byste řešili peníze v rámci měsíčního rozpočtu. A tohle je jen rozpočet na jídlo," dodala Martyna Bakerová, které se podařilo překonat nejtěžší období a zlomit přejídání se, kterým si pomalu ale jistě kopala vlastní hrob.

Pokud se o nějaké dámě dá říci, že stárne do krásy, tak je to slovenská zpěvačka Dara Roli...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu