Reklama:

Vzácné černé včele s kovově lesklými křídly se v ČR daří. Je jich čím dál více, říká odborník, který vysvětlil, proč není důvod se jich obávat

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 5. 2023

Český svaz včelařů hlásí rekordní zimní úhyny včelstev - včely medonosné. Radostí jim snad může ale být, že včele drvodělce (Xylocopa) se v ČR daří. K vidění je čím dál častěji. Někoho by černý hmyz dosahující délky až 3 centimetry mohl sice vyděsit, k obavám ale není důvod. "Je obezřetná, neškodná a nikoho nenapadá," řekl o chráněném druhu včely pro ŽivotvČesku.cz odborník Augustin Uváčik z Výboru pražských včelařů.

Reklama:

"Myslím si, že jich je více. Letos, jak začátek jara byl chladnější, tak začaly létat později, ale teď už jich je k vidění celkem hodně. Je zajímavé, že změna je pozorovatelná i v rámci velikosti, dalo by se říct, že se jim v ČR daří, což ovlivňuje počasí," uvedl odborník pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jde o velmi opatrný hmyz.

Na území České republiky se vyskytuje vzácná včela drvodělka fialová a potulná. Tato včela je spíše samotářka a nežije ve společenstvích. Její množství se i letos zvyšuje a v tuto dobu už je možné zahlédnout ji i na českých zahradách. "Díky jejich barvě se jim přezdívá »létající černý asfalt«," doplnil Augustin Uváčik pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Drvodělkám se daří spíše v nižších polohách, takže v horách se prakticky nevyskytují. Nejvíce jich je v okolí řek a na jižní Moravě. "Drvodělka bude stále významnějším opylovačem, což je jedině dobře, protože se díky druhové rozmanitosti bude zvyšovat," popsal pro ŽivotvČesku.cz člen Republikového výboru Českého svazu včelařů (ČSV) a učitel včelařství, který vedl podnik s více než 700 včelstvy na jižní Moravě a jihu Čech.

Drvodělky rády vyhledávají místa, kde je ztrouchnivělé dřevo. "Už samotné slovo drvodělka napovídá, že včela určitým způsobem zpracovává dřevo. Nám dokonce lítá na chalupě kolem dřevěného stolu. Když jsou některé drvodělky dobře živené a je teplo, mohou být i větší než samička sršně," popsal pro ŽivotvČesku.cz Augustin Uváčik. Právě výrazná velikost a hlučnost může v některých lidech vzbudit strach.

"Nebezpečná určitě není. Vyhýbá se každému pohybu a neznámému prostředí. Je neškodná a nikoho nenapadá. V tomto by se dala přirovnat ke čmelákovi. Ten také nikomu neublíží. V krajním případě by mohla použít kusadla, která používá na dřevo, ale to by ji někdo musel vyloženě chytat do ruky," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Drvodělka je chráněný živočich, takže by se neměla nějakým způsobem omezovat a v žádném případě likvidovat. Žihadla jako v případě včely medonosné se nikdo obávat nemusí, protože v něm na rozdíl od rozšířenějšího druhu z čeledi včelovitých nemá specifický jed. "Žihadlo používá jen jako kladélko, po kterém spouští vajíčko do »komůrky«, kterou si vytvoří ve dřevě, a vše to pak zalije medem, kterým se vylíhlá budoucí larva pak živí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Augustin Uváčik, který zároveň uvedl, že její »sestra« včela medonosná se kvůli uplynulé zimě dostala do vážných problémů.

"Včela medonosná má velký problém. Letošní zimu nepřežilo 251 tisíc včelstev, to znamená, že 41 procent včelařů přišlo o včely, což je extrémní číslo za posledních »x« let. Úhyny tu byly, ale ne takto masivní," dodal pro ŽivotvČesku.cz odborník s tím, že je důležité, aby lidé k nepříznivé situaci přistupovali s respektem.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: