Vzácných bankovek se hledá hned několik. Tahle »dvoustovka« se cení i na 700 tisíc korun. Promluvil numismatik

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 4. 2021

Někdo by mohl říct, že jde o obyčejnou dvousetkorunu. Jenže kdo takovou má, bude mít sakra velké štěstí. Navíc z něj může udělat boháče. Má totiž poměrně velkou cenu a její hodnota podle numismatika může být téměř astronomická. Stačí abyste na bankovce v hodnotě 200 Kč z roku 1993 objevili závan exotické Afriky. "Jedná se dvoustovku z roku 1993 s ochranným proužkem, kde byl nápis Republique du Zaire," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý z AUREA Numismatika.

Příběh bankovky je úsměvný. Ve Státní tiskárně cenin, se před lety začal odvíjet zajímavý příběh, na jehož konci může být teď hodně zajímavá suma. V roce 1993 Česká republika potřebovala po rozdělení se Slovenskem poměrně rychle vlastní peníze. Ochranný proužek se tehdy kupoval v celém štočku v Německu, kde do zásilky omylem zamíchali metalický proužek, který odkazuje na Afriku.

"Udělali chybu, vzali jinou špulku metalického pásku. Drtivou většinu se podařilo odchytit, ale pár kusů se dostalo do oběhu. Podle mě existuje už opravdu malá šance, že bankovka se dostane ještě do oběhu. Milionáře z člověka neudělá, ale my jsme ji v dokonalém stavu prodali za sumu téměř 700 tisíc. Ale to je opravdu nepoškozená bankovka, která vypadá, jako když vyjela z tiskárny. A samozřejmě každý rok má o kousek vyšší cenu, ale jak říkám, jde opravdu o vzácný kousek," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý z AUREA Numismatika s tím, že bankovka pořád ale může někomu ležet v šupleti.

Nikdo přesně neví, kolik bankovek se s Janem Ámosem Komenským a nápisem Republique du Zaire se v roce 1993 dostalo do oběhu. Jisté je, že sběratelé je začali hodně rychle z oběhu stahovat. Člověk ale nikdy neví, zda na něj lidově řečeno sedne štěstí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.