Vzácných bankovek se hledá hned několik. Tahle »dvoustovka« se cení i na 700 tisíc korun. Promluvil numismatik

Profimedia.cz
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 30. 4. 2021

Někdo by mohl říct, že jde o obyčejnou dvousetkorunu. Jenže kdo takovou má, bude mít sakra velké štěstí. Navíc z něj může udělat boháče. Má totiž poměrně velkou cenu a její hodnota podle numismatika může být téměř astronomická. Stačí abyste na bankovce v hodnotě 200 Kč z roku 1993 objevili závan exotické Afriky. "Jedná se dvoustovku z roku 1993 s ochranným proužkem, kde byl nápis Republique du Zaire," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý z AUREA Numismatika.

Příběh bankovky je úsměvný. Ve Státní tiskárně cenin, se před lety začal odvíjet zajímavý příběh, na jehož konci může být teď hodně zajímavá suma. V roce 1993 Česká republika potřebovala po rozdělení se Slovenskem poměrně rychle vlastní peníze. Ochranný proužek se tehdy kupoval v celém štočku v Německu, kde do zásilky omylem zamíchali metalický proužek, který odkazuje na Afriku.

"Udělali chybu, vzali jinou špulku metalického pásku. Drtivou většinu se podařilo odchytit, ale pár kusů se dostalo do oběhu. Podle mě existuje už opravdu malá šance, že bankovka se dostane ještě do oběhu. Milionáře z člověka neudělá, ale my jsme ji v dokonalém stavu prodali za sumu téměř 700 tisíc. Ale to je opravdu nepoškozená bankovka, která vypadá, jako když vyjela z tiskárny. A samozřejmě každý rok má o kousek vyšší cenu, ale jak říkám, jde opravdu o vzácný kousek," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý z AUREA Numismatika s tím, že bankovka pořád ale může někomu ležet v šupleti.

Stále je poměrně velké množství vzácných bankovek v hodnotě 2000 korun v oběhu. Některou z nich může mít někdo jen tak zastrčenou v peněžence a ve finále získá mnohonásobek její skutečné hodnoty. Jenže s novým rokem se jejich cena změnila, uvedl pro ŽivotvČesku.cz numismatik Roman Veselý. "Často za námi chodí lidé s představou astronomické částky za tuto bankovku. Realita v novém roce je taková, že už ji vykupujeme za méně," upřesnil.

Nikdo přesně neví, kolik bankovek se s Janem Ámosem Komenským a nápisem Republique du Zaire se v roce 1993 dostalo do oběhu. Jisté je, že sběratelé je začali hodně rychle z oběhu stahovat. Člověk ale nikdy neví, zda na něj lidově řečeno sedne štěstí.

Zpěvačka Monika Absolonová (44) na 1. května, tedy právě období, kdy by si partneři měli vyznávat lásku, oznámila rozchod se svým snoubencem a otcem jejich dětí - bývalým hokejistou Tomášem Hornou (40). "Je to smutné, bolavé a osobní," uvedla oblíbená zpěvačka, která přitom v posledních měsících vypadala velmi šťastně. Proč se letitý pár rozešel, je prý způsobeno více důvody.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu