Z anorektičky fitness trenérkou. Dívka vážila žalostných 38 kilogramů. Po letech je zdravá a má postavu snů

Kendall Strampelová
Kendall Strampelová
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 7. 6. 2021

Jako patnáctiletá dívka začala řešit problémy, které mohly skončit fatálně. Kendall Strampelová milovala běhání a sport pro ni znamenal hodně. Ale její touha trávit v tělocvičně stále více času se stala postupně posedlostí, které se nedokázala zbavit. Začala se extrémně omezovat i ve stravování a rázem začala nad vším ztrácet kontrolu. Musela se poprat s poruchou příjmu potravy, která ji málem stála život, a od základů všechno změnit. Její příběh je inspirací, že když člověk opravdu chce, jde to.

Lékaři Kendall Strampelové diagnostikovali anorexii v 15 letech. Denně běhala dlouhé kilometry a trávila čas v tělocvičně. Málo jedla, začaly se u ní projevovat deprese, úzkosti a na zdraví jí nepřidávalo ani cvičení, kterému obětovala spoustu času. "Běhala jsem ve škole a na Instagramu jsem se připojila k dívkám, u kterých jsem obdivovala jejich kulturistickou postavu. Viděla jsem smysl jejich života – opatrnost v jídle, hodiny v tělocvičně a motivační příspěvky... chtěla jsem být jako ony. Myslela jsem si, že řešením je běh a hladovění," cituje Kendall Strampelovou Daily Mail.

Ze zdravé váhy 54 kilogramů se poměrně rychle dostala na dramatickou hodnotu 38. Odmítala jídlo a snažila se cvičit do posledních sil. Naprosto se vzdálila svému okolí a ponořila se do samoty. "Všichni se mi snažili pomoct. Moje rodina, přátelé, ale jako bych je neslyšela. Jde o to, že jsem nenáviděla své tělo, protože bylo tak křehké a drobné. Ale odmítala jsem jíst – bála jsem se čehokoli, co by mě udrželo při životě. Vzpomínám si, že jsem pak měla pořád závratě a bylo mi slabo. Ztratila jsem kamarády a vyhýbala jsem se společenským událostem, protože jsem věděla, že bych musela čelit pohledu na jídlo. Nemyslela jsem si, že je možné se vzchopit. Byla jsem v depresích a osamělá. V 17 letech jsem udělala to nejhorší, co jsem mohla – poštvala jsem rodiče proti sobě. Chtěla jsem jen cvičit a nejíst," přiznala dívka.

Ale právě rodinné rozpory ji přiměly si uvědomit, že je to ona, kdo ničí rodinu. A právě tohle prozření v ní probudilo touhu se změnit. Převzala iniciativu a chtěla to zkusit kvůli lidem, které milovala. Postupně se začala vracet k jídlu a podařilo se jí získat zpátky zdravou váhu 55 kilogramů. "Sledovala jsem některé profily na Instagramu, které se věnovaly uzdravení z anorexie a bylo to pro mě užitečné. Založila jsem si vlastní. Cítila jsem, že svým příběhem motivuji ostatní a věděla jsem, že musím nemoc překonat kvůli sobě, ale i lidem, kteří mě sledovali. Znovu jsem získala sílu a schopnost pracovat na sobě i na vztazích," dodala Kendall Strampelová.

Pohledná Američanka má za sebou soutěže v bikinách a stala se z ní dokonce fitness trenérka. Na sociálních sítích se věnuje uzdravení z poruch příjmu potravy, zdravému stravování i cvičení, které miluje. Má téměř 260 tisíc sledujících a její proměna může být inspirací pro druhé v tom, že slovo »nejde« neexistuje.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.