Za svůj komfort platíme příliš vysokou cenu. Miroslav Kalousek ostře popsal, jak by se postavil k ruskému plynu
Plyn je v tuto chvíli zřejmě nejskloňovanějším slovem v bruselských kuloárech. Polsku a Bulharsku už ho Rusko přestalo dodávat, další postup je nejasný, a to jak ze strany Vladimira Putina (69), tak členů Unie. Některé státy naznačují, že na ruské podmínky přistoupí, EU jako celek to ale popírá. Svůj ostrý názor přidal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (61).
Žádná země unie nenaznačila, že je ochotna za ruský plyn platit v rublech, znamenalo by to porušení sankcí, zní z EU. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó přitom televizi CNN řekl, že Budapešť přistoupí na ruské podmínky, kdy si odběratelé mají otevřít dva účty u banky Gazprombank. Na jeden z nich převedou peníze za plyn v eurech, platba však bude dokončena až tehdy, když se peníze dostanou na druhý účet již v rublech. "Nemáme jinou možnost," řekl ministr.
S bývalým českým ministrem financí by ale společnou řeč nenašel. "Já zastávám názor, že jsme se měli odpojit my, protože doteď Moskvu financujeme. Způsob, jak ze dne na den ruský plyn nahradit, neexistuje. Problém by to samozřejmě byl ohromný, velký hospodářský propad, nezaměstnanost, blackouty… Na to je nicméně možné se připravit. Není ale možné se připravit na to, že někdo sváže dětem ruce za záda a střílí je do týlu. A to my financujeme a moc bych si přál, aby to tak nebylo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.
Během války bylo podle ukrajinské generální prokuratury zabito nejméně 213 dětí, dalších 389 utrpělo zranění.
"Odborníci odhadují možnost odpojení se od ruského plynu na tři až pět let tak, aby se celá situace zvládla bez otřesů. Za svůj současný komfort platíme příliš velkou cenu," dodal Miroslav Kalousek.
Rusko aktuálně na růstu cen fosilních paliv vydělává víc než před rokem, přestože objem dodávek se kvůli embargu a sankcím snížil. Finské středisko pro výzkum energií a ovzduší CREA uvedlo, že Rusko od začátku války na Ukrajině zdvojnásobilo příjmy z prodeje plynu, ropy a uhlí do Evropské unie. Za první dva měsíce války Ruská federace vyvezla energetické suroviny celkem za 63 miliard eur (asi 1,5 bilionu Kč), z toho do EU za 44 miliard eur (asi 1,1 bilionu Kč). To je dvojnásobek proti stejnému období loňského roku.
"Vývoz fosilních paliv představuje klíčový faktor, který umožňuje Rusku budovat vojenskou moc a dovoluje mu brutální agresi proti Ukrajině," zdůraznilo finské středisko.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.