Začalo astronomické léto. Teploty přesáhnou 30 °C. Udeří silné bouřky a krupobití, předpovídá Dagmar Honsová

Profimedia
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 21. 6. 2021

V pondělí začalo astronomické léto, které nastalo přesně v 05:32. Slunce tak vstoupí do znamení Raka a na severní polokouli nastane letní slunovrat. I když meteorologové slibují, že v týdnu dojde k ochlazení, v pondělí předpověď stále ještě uvádí pro celou republiku tropické teploty. "Ty budou dosahovat až ke 32 stupňům Celsia," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

V pondělních bouřkách se podle meteorologů mohou vyskytnout nárazy větru kolem 70 km/h, kroupy a přívalové srážky s úhrny kolem 50 mm. Srážky se mohou vyskytovat až do pátku. To je důvod, proč má dojít během týdne k ochlazení.

"Bude se velmi pozvolna ochlazovat. V pondělí se budou teploty na našem území pohybovat v rozmezí 28 až 32 stupně Celsia. Ale postupně se bude zvyšovat i vlhkost vzduchu, takže pocitově se budeme cítit jako v prádelně. A od nepříjemného vjemu si ulevíme až od čtvrtka. Do hlavní role se dostanou bouřky doprovázené krupobitím a silnými nárazy větru," upřesnila předpověď pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

"Čtvrtek a pátek v Čechách by měla být teplota dosahovat 20 až 24 stupně Celsia. Na Moravě a ve Slezsku 26 stupňů Celsia a o víkendu opět okolo 27 stupňů Celsia," upřesnila Dagmar Honsová s tím, že přelom června a července se má v denních maximech pohybovat okolo 30 stupňů Celsia.

Letošní léto zpěvačka Helena Vondráčková (73) se svým manželem Martinem Michalem (61) stráví na svém milovaném hausbótu na Slapech. Dovolená v zahraničí je tolik neláká. Místo toho si užijí pohodu na místě, které dokonale znají. "Je tam klid, takže budeme rybařit a chodit na houby. Prostě pohoda," řekl pro ŽivotvČesku.cz osudový muž zpěvačky.

"Dnes začíná astronomické léto a začíná nejvyššími teplotami od roku 2000. A začíná tedy letní počasí se vším všudy," dodala meteoroložka.

Noc na pondělí byla tropická a stejně tak tropické bude i pondělí a pracovní dny, které bu...

Astronomické léto je období od letního slunovratu do podzimní rovnodennosti, na jižní polokouli je v tuto dobu naopak astronomická zima. Klimatologické léto trvá od 1. června do 31. srpna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu